Sitede Ara

Patlayan Kafa Sendromu

Uykuya dalarken kafanızın içinde aniden patlama sesiyle irkilerek uyanıyorsanız patlayan kafa sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Özellikle pandemi sonrası birçok kişide görülmeye başlayan patlayan kafa sendromu (Exploding Head Syndrome) nedir?

Patlayan Kafa Sendromu Nedir?

Uykuya geçiş esnasında ya da uykudayken yüksek seslerin algılanması veya kafada patlama hissine neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık aslında ‘Parasomniler’ adı verilen bir grup uyku hastalığının alt grubudur. Bu sesler ağrıyla ilişkili olmasa da kişide ani uyarılma ve korku duygularına yol açmaktadır. Patlayan kafa sendromu yaşayan çoğu kişi, bunu kafalarında bir patlama veya gök gürültüsü gibi sesler duyma olarak tanımlamaktadır.

Parasomniler Nedir?

Parasomniler, uyku sırasında uygun olmayan hareket, ses ve davranış bozuklukları olarak ortaya çıkan bir hastalık grubudur.

Patlayan Kafa Sendromu Hangi Sıklıkta Görülür?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı insanlar tek bir gecede birkaç kez bu durumu yaşayabilmektedir.

Patlayan Kafa Sendromu Kimlerde Görülür?

50 yaş üzeri kadınlarda, kariyeri yüksek bireylerde ve son araştırmalara göre üniversite öğrencilerinde sıklıkla görülmektedir.

Patlayan Kafa Sendromu Neden Olur?

Ağır seyreden ve uzun süren enfeksiyonlar, depresyon, korku, anksiyete ve sinir sistemini etkileyen bazı ilaçlar, kişinin çok yorgun olduğu zamanlarda ya da stres altında olduğu durumlarda daha sık ortaya çıkabilmektedir. 

Patlayan Kafa Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  • Acısız yüksek sesli bir patlama
  • Zillerin çarpışması
  • Patlayan bir bomba
  • Sesle birlikte bir ışık parlaması
  • Bir kas seğirmesi veya sarsılması

Patlayan Kafa Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Patlayan kafa sendromu tanısında uyku testi önemli bir yere sahiptir. Hastanın, uyku laboratuvarında bir dizi testten geçirilmesinin ardından altta yatan nedenin bulunmasıyla tedaviye başlanmaktadır.

Patlayan Kafa Sendromunun Tedavisi Nedir?

Patlayan kafa sendromunun tedavisinde altta yatan sorunların teşhisi önemlidir. Uyku laboratuvarında altta yatan sorunların tespit edilmesinin ardından kişinin yaşam tarzını olumlu yönde değiştirecek bir tedavi planı belirlenmektedir.

13 Aralık 2022