Sitede Ara

Organ Nakillerinde İleri Cerrahi Robot

Robotik Cerrahinin, Laparoskopik Cerrahiye Üstünlüğü Var Mı?

Hastaya büyük bir kesi yapmadan sadece 3-4 çapları 0,5-1 cm olan ufak kesi,  bir kamera ve birkaç cerrahi alet çubuğu sayesinde, ameliyat sonrası iyileşme ve normal yaşama dönme daha hızlı ve kolay olmaktadır. 3 boyutlu olması laparoskopiye göre ciddi avantaj sağlar. Ek olarakaçık cerrahide cerrah ev aletlere bağlı olabilecek titreme ve aletlerin çevreye vereceği zararları en aza indirir.  

 

Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

Organ naklinde hemen hemen açıkcerrahi ile aynı sürelerde ameliyatlar sonlanmaktadır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Açık cerrahiye göre iyileşme süresi son derece daha hızlıdır. Donör nefrektomi sonrası ortalama hastanede kalış süresi 1-2 gündür.

Ameliyata Bağlı İz Kalır Mı?

Robotik cerrahide robot kollarının karın içine girmesi için yapılan kesiler ortalama 0,5-1 cm arasında değişir.Buna bağlı olarak ameliyat sonrası bıraktığı iz son derece azdır.

Robotik Cerrahinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Robotik Cerrahi özetle; daha kısa iyileşme süresi,  daha az ağrı ve buna bağlı olarak daha az ağrı kesici ihtiyacı, daha küçük kesiler ve buna bağlı olarak daha az  yara izi ve kozmetik üstünlük,  hastanede kalış süresinin kısalması,  günlük aktivitelere daha hızlı dönüş,  kan nakli ihtiyacında azalma,  infeksiyon riskinde azalma ve daha az komplikasyon oranı ile sonuçlanan avantajlar sağlar.