Sitede Ara

Obezite ve Altta Yatan Gizli Sorun Cushing Sendromu

Obezite ve Altta Yatan Gizli Sorun Cushing Sendromu

Obezite, sağlığı olumsuz etkileyen kompleks bir hastalık olarak kabul edilmekte ve günümüzde önlenebilir yaşam kayıplarının sigaradan sonra gelen aslında en sık ikinci nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite, Tip 2 diyabet, şeker hastalığı, prediyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, hiper lipidemi, beyin damar hastalıkları, gastro safagen reflü, kalp damar hastalıkları, safra yolları hastalığı, eklemlerde olan kireçlenmeler, infertilite, depresyon gibi bütün sistemleri etkileyebilen birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Obeziteye temel olarak bakıldığında yüksek enerji alımına ikincil olarak vücutta aşırı yağ birikimiyle gelişen bir klinik tablodur aslında. Obezite tüm dünyada giderek yaygın bir şekilde görülmektedir. Türkiye'deki elli yedi milyon erişkin nüfusun yüzde otuzu obezite hastasıdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2018 verilerine göre bakıldığında Türkiye, Avrupa'da en yüksek obezite oranına sahip ülkedir. Türkiye'de diyabet hastalarının da yüzde doksanında, özellikle tip iki diyabet hastalarının yüzde doksanında da obezite probleminin eşlik ettiği görülmektedir. 

Cushing hastalığı vücutta kortizol üretiminin fazla olmasıyla karakterize obeziteyle beraber vücudun santral kısmı denilen gövde kısmında yağlanma, tüylenme, adet düzensizliği yüzde yuvarlaklaşma gibi klinik bulgulara neden olabilen, beraberinde tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, kemik erimesi yapabilen ve vücuttaki bütün sistemleri etkileyebilen hormonal bir hastalıktır. 

Cushing hastalığının en sık sebepleri arasında vücutta hormon salgılayan, beyinde hormon salgılayan hipofiz bölgesinde bulunan tümörler neden olabilmektedir. 

Cushing sendromunun tedavisinde birincil olarak mümkünse cerrahiyle hormon yüksekliğine neden olan tümörün çıkartılması eğer mümkün değilse ilaç tedavisiyle takip edilmesi gerekmektedir. Cushing hastalığının tedavisiyle sadece kilo kaybı değil, beraberinde tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, kemik erimesi gibi ortaya çıkabilecek birçok hastalık da tedavi edilmektedir.

Uzm. Dr. Adnan Yay
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzman
Medipol Bahçelievler Hastanesi / Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
2 Eylül 2022