Sitede Ara

Estetikte son trend: Natürellik
Günümüzde yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın birçok estetik cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Uzmanlara başvuran hastalar, özellikle doğal güzelliği yakalayan, abartıdan uzak bir cerrahi istemektedir. Olması gereken de budur. Bir başkası tarafından estetik olduğu anlaşılmayan sonuçlar elde etmek başarılı operasyon olarak değerlendirilmelidir.

Estetik operasyonlar olması gereken düzeye yaklaşmış durumda diyebiliriz. Doğal bir güzelliği yakalayan estetik cerrahi daha popüler olmaya başladı. Aynı operasyonu geçirenlerle benzer görünüme sahip hastaların sayısı azalmakta. Hekim olarak bizi de memnun eden bu gelişme ile hasta ve operasyonu gerçekleştiren cerrahın deneyimi ve uyumu ile ortaya, her biri kendine özgü çok başarılı sonuçlar çıkabilmektedir.

Özellikle burun estetiğinde burun işlevinin öncelendiği fonksiyonel burun estetik ameliyatı çok önemlidir. Bunun için doğal bir estetik cerrahi yaparsanız fonksiyonu korumuş olursunuz. Böylece burunda işlevsel bir bozukluk varsa da düzeltilmiş olur. Burun estetiğini yalnız başına yapmak yetersiz kalabilir. Yalnızca burunu düzeltme yetmeyebilir. Bunun yerine diğer anatomik uygulamalarla uyum içinde olmak gerekir. Bu nedenle alın, çene, yanaklar, göz kapağı, kaş, kulak gibi anatomik yapılarla birlikte müdahale ederek elde edilen estetik sonuç oldukça artırılmış olacaktır. Örneğin gıdısında başarılı dolgusu olan bir kişiye boyun liposuction yaparak daha iyi sonuç elde edilebilecektir.  Aynı şekilde yanakları çökük bir kişiye burun estetiğiyle birlikte yağ enjeksiyonu yapmak veya göz bölgesinde problemi olan bir kişiye aynı seansta göz kapağı estetiği yapmak hastaya zaman, maliyet ve her türlü ameliyat komplikasyonlarına karşı avantaj sağlayacaktır. 

TEMEL HEDEF DAHA AZ İZ BIRAKMAK
Meme estetiğinde doğal güzelliği yakalamak önemlidir. Doğal meme güzelliği derken genç bir kadında olması gereken boyut, şekil ve dirilikte bir memeden bahsediyoruz. Sarkmış ve iri bir memede toparlama ve küçültme yapılan memenin süt verme kapasitesini, duyusunu korumak ve mümkün olduğu kadar az iz bırakmak temel hedeflerden birisidir. Meme estetiğinde şekil, boyut ve dirilik kişinin gövde yapısı ve ölçülerine göre planlanmaktadır. Birçok özelliği göğüs kafesinin dar ve geniş olması kişinin kısa veya uzun olması gibi faktörleri meme estetiğinde çok önemlidir. Meme büyütme işlemlerinde en önemli seçenek hala silikon meme protezleridir. Bunların şekilleri, yapıları, güncel teknolojilerle daha da geliştirilmiş ve kaliteleri artırılmıştır.

CERRAHIN DENEYİMİ ÖNEMLİ
Diğer önemli bir estetik olan karın ve bel bölgesinde gövdedeki estetik işlemlerde liposuction hemen hemen tek seçenektir. Vücudu şekillendirmede oldukça başarılıdır. Bu amaçla klasik liposuction alanlarının yanı sıra VASER, Lazer liposuction ile de başarılı sonuçlar almaktayız. Kullanılan cihazlardan ziyade vücut şekillendirmede cerrahın deneyimi ve başarısı en önemli etkendir. Unutulmaması gerekir ki cihazlar istenen amaçları gerçekleştirmede sadece birer araçtır. Bu anlamda pek bir önemi yoktur.

YAĞ ALMA VE KARIN GERME  AMELİYATI BİRARADA
Karın bölgesini şekillendirmede öncelikle fazla yağların karın, bel ve sırt gibi bölgelerden alınması ve aynı seansta eğer karında, ciltte bir sarkma veya deformasyon varsa karın germe ameliyatıyla bunun düzeltilmesi ile başarılı sonuç elde edilecektir. Eğer memede bir deformasyon, (sarkma, büyüklük, küçüklük, asimetri gibi) sırt ve bel bölgesinde yağlanma varsa bunlar karın estetiği ile birlikte yapılmalı ve güzel bir vücut estetiği şekli elde edilmelidir. Bunlardan bir tanesini yalnız başına yaparsanız ideal estetik sonucu yakalayamazsınız.

BİRLİKTE GENÇLEŞTİRMEK GEREK 

Yüz bölgesinde yapılacak herhangi bir operasyon için yüze bir bütün olarak yaklaşmak gerekir. Burada temel yaklaşım, yaşlanmayla bozulan yüz anatomisini aslına uygun hale getirmek olmalıdır. Bunu yaparken sarkmış bazı dokuların alınması yapılırken azalmış yüz volümünü de yağ enjeksiyonları uygulayarak başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yüzde alın, yanak, göz kapakları,  kaşlar ve boyun mutlaka birlikte değerlendirilip, birlikte gençleştirmek gerekir. Doğal ve fonksiyonel bir estetik cerrahi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra sosyal hayata erken dönebilmeyi sağlamak da son derece önemlidir. 

"Estetik ameliyatlarda, iyi teknik, son teknoloji değil; iyi cerrah esastır. Yapılan işlem ne olursa olsun hijyenik ortamlarda, uzman sağlık ekiplerince gerçekleştirilmesi doğabilecek sağlık sorunlarının engellenmesi için son derece önemlidir."