Sitede Ara

Mutlu birlikteliklerin devamlılığı için 11 püf nokta...

İnsanın hayatta sahip olabileceği en önemli değer, huzur bulduğu sıcacık bir yuva. Peki, bin bir hayallerle kurulan, emek verilen evliliklerin boşanma ile sonuçlanmaması için nelere dikkat edilmeli?


Boşanmalar günden güne artıyor, özellikle şehir hayatında uzun süren evliliklerin sayısı son derece azaldı. İş yükü çok, zaman kısıtlı, insanların birbirine tahammülü kalmadı. Bunun getirisi ise yalnızlık; evde tek yaşayan bireylere dönüşüyoruz toplum olarak. Ama insan yalnız kalabilen bir varlık değil. Bu nedenle herkeste bir mutsuzluk, umutsuzluk, ileriye dönük puslu da olsa hayaller ve bir miktar ümit bulunmakta. Bu nedenle elde edilenin kıymetinin bilinmesi, kaybedilmemesi, mutlu birlikteliklerin devamlılığı için birkaç püf noktası verelim istedik.

1 Mükemmeli arayan ben olur, sen olur, biz olamaz
İnsan yaratılış itibari le kusurlu bir varlık. Herkesin olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de var. Kendi eksiklerimizi karşı tarafın eksileriyle kapatmak isteriz. Bu noktada adil olmak önemli. Bizim için olmazsa olmaz değilse karşı tarafı olduğu gibi kabul etmek, o haliyle sevmek lazım.

2 %50 kuralı doğru bir yaklaşım mı?
Eş seçiminde kıstas budur. Çok beklentiniz olmayacak. Olumlu yönleri %50’den fazla ise bu ilişki yürür. Doğru olmak ile beraber burada kıstaslar önemli. Neye göre karar verilecek. Başkası için ayrıntı olan bir konu sizi aşırı rahatsız ediyor olabilir. Bu noktada sağlam bir muhakeme yeteneği gerekli. Güvendiğiniz, fikirlerini önemsediğiniz kişilere danışmak da sizi rahatlatacaktır.

3 Kaçan kovalanıyor ama…
Kaçan kovalanır genel kabul görmüş bir yaklaşımdır. Aynı şekilde kovalanırsanız da kaçarsınız. Üzerine ısrarla gelen bir insana arkadaşı dahi olsa tahammül etmek zordur. Ama karşı tarafı etkilemek adına taktiksel davranmak da sağlıklı bir iletişim şekli değil. Neticede kaçmak da kovalamak da bir süre sonra yorar ve insan eninde sonunda özüne döner. Başından itibaren kendini ortaya koymak ve karşılıklı beğeni varsa ilişkiye başlamak daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

4 Gizemi koruyun
Eşiniz her şeyi bilmesin, hep merak ettiği bir şeyler olsun hakkınızda. Gizem ve merak ilişkiyi diri tutar. Bazen çok söz tüketir, önemli olan saygıyı muhafaza edebilmektir.

5 Rolleri değiştirmemek lazım
Modern çağda özellikle metropollerde yaşayan insanlar nerdeyse iki cinsiyetin özelliklerine aynı anda sahip olmaya çalışıyor. Evin erkeği gibi davranan kadınları, otoritesi elinden alınmış, pasifize edilmiş erkek figürlerini sık görür olduk. Oysa erkek, sevgi, şefkat ve merhametle kendisinde huzur bucağı, kadın ise güveneceği, saygı duyacağı güçlü bir eş ister. O nedenle ne yapıp edelim, bir an evvel fabrika ayarlarımıza geri dönelim!

6 İlişkide olmazsa olmazdır
Kavgalar, tartışmalar sanıldığının aksine ayrılık sinyali değildir. Tam aksine uzmanlar sağlıklı bir ilişkide belirli aralıklarla tartışmanın normal olduğunu söyler. Telafisi imkânsız hareket, davranış ve sözler sarf etmeden eşlerin içindekileri biriktirmeden birbirlerine söylemeleri, çözüme odaklı kontrollü kavgalar etmeleri ilişkinin devamlılığı açısından önemli.

7 Sırlar ifşa edilmemeli
Eşler arasındaki sadece birbirlerine ait özelin üçüncü şahıslara anlatılması son derece yanlıştır. Eşlerin aile sırlarını açıklamaları, küçültücü davranış biçimini oluşturabilmekte, aynı zamanda da duygusal şiddete yönelik bir davranış kabul edilmektedir. Bu durum evlilik birliğini temelden sarsar. Unutulmamalıdır ki barışılır, unutulur ama üçüncü şahıslar unutmaz. Hatırlar, hatırlatır.

8 Suçlanmayı kimse sevmez
İnsan suçlandığı zaman savunma yoluna gider. Farkında olduğu bir hatanın içerisinde olsa dahi yaptıklarına mantıklı açıklamalar getirir ve elbet karşı atağa geçer. Empati burada anahtar kelime. Anlamaya çalışmak, olumlu yaklaşmak önemli. Buraya dikkat! Eleştiri ve övgü bulaşıcıdır. Suçlama suçlamayla, anlayış anlayışla karşılık bulur.

9 O değişmiyor madem kendimi değiştireyim
Eşler özellikle evliliğin ilk yıllarında birbirlerini değiştirme ve dönüştürme çabasına girer. Boş bir çaba olduğunu fark ettiği anda ise kendini eşine uydurma yolunu tercih edebilir. Özveri, uyum önemlidir ama dikkat edilmesi gereken önemli husus kişiliğinden ödün verdiğini düşünüp kendine olan saygıyı yitirmemektir. Olmadığı bir kişiliğe bürünme çabası insanı ve çevresini mutsuz eder. O nedenle karşı tarafı olduğu gibi kabul etmeli ve olmadığı biri gibi davranmaktan kaçınılmalıdır.

10 Kadın dırdırcı mı?
Erkekler sürekli kadın dırdırından yakınır. Sürekli söylenecek konular ürettiğini düşünür. Oysa her şeyin arkasında yatan bir neden vardır. Sürekli söylenen kadın şu mesajı verir: Senden ilgi istiyorum! İlgiyle kendisine yönelirseniz, içtenlikle eşinizi dinlerseniz emin olun duyacağınız sözler onu da sizi de mutlu edecektir.

11 Üç maymunu oynamak
İnsan ilişkileri sevgi, saygı ve sadakate dayanır. Herkes istediği hayatı yaşasın, önemli olan aile birliği demek doğru bir yaklaşım olmaz. İnsan biriyle birlikteyken de yalnız kalabilir ve bu yalnızlığın en acı şeklidir. O nedenle görülmesi, duyulması ve bilinmesi sıkıntı olacak yanlış davranışlardan kaçınmak sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturur. Sonuçta iyi temel olmadan sağlam bir yapı oluşmaz.