Sitede Ara

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mitral kapak yetmezliği, kalbin ortasında bulunan mitral kapaktaki bir bozukluk sonucu ortaya çıkan bir kalp rahatsızlığıdır.

Hastalığın tanısı ekokardiyografi yöntemi uygulanarak konulmaktadır. Bu yöntemle kalbin hareketleri ve kapaklar incelenerek değerlendirilmektedir. Kapağın yapısal bozukluğu olup olmadığı görülmekte ve kaçak miktarı belirlenebilmektedir.

Mitral Kapak Yetmezliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mitral kapak yetmezliği tanısı konması hastaların hemen ameliyat olmasını gerektirmemektedir. Hastanın durumuna göre ilaç tedavisi ile takip edilebilmektedir. Fakat, ileri derecede mitral kapak yetmezliği bulunan, şikâyeti olmayan hastalarda, mitral kapak kaçağı nedeniyle mitral kapak tamiri ameliyatına karar verilebilmektedir.

Mitral kapak tamiri ameliyatı kararı alınan hastaların mitral kapak tamiri konusunda deneyimli ve başarı oranı yüksek olan cerrahi ekibi seçmeleri çok önemlidir. Son yıllarda gelişen teknolojik destek sayesinde mitral kapak tamiri küçük yaradan yapılabilmektedir. Bu ameliyatlar meme altından 5-6 cm’lik bir kesi ile gerçekleştirilmektedir.