Sitede Ara

Mide Yanması Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mide yanması, mide bölgesinde ağrı, yanma veya sızı hissetmenin bir belirtisidir. Bunun nedeni genellikle mide asidinin yanlış fonksiyonu, mide içeriğinin geri kaçması (reflu), stres, yanlış beslenme alışkanlıkları veya bazı hastalıklar nedeniyle oluşabilmektedir. Ayrıca bazı ilaçlar da mide yanmasına neden olabilmektedir.

Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide yanmasının tedavisi kişinin belirtilerine, nedenine ve diğer faktörlere göre değişebilmektedir. Uygulanan bazı tedavi yöntemleri mide yanmasının
belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Beslenme Düzenlemesi: Aşırı asitli ve baharatlı yiyecekleri azaltmak, yemekleri küçük porsiyonlarda ve sık sık yemek, 
yatmadan 2-3 saat önce yemek yememek gibi beslenme düzenlemeleri yapmak mide yanmasını azaltabilmektedir.

İlaç Tedavisi: Doktorların tedavi için verdiği mide asidini azaltan ilaçlar mide yanmasının belirtilerini hafifletebilmektedir.

Stres Azaltma: Stres mide yanmasının nedenlerinden biri olduğundan, stres azaltma teknikleri (yoga, meditasyon, egzersiz vb.) mide yanmasının belirtilerini azaltabilmektedir.

Sigara ve Alkol Kullanımını Bırakma: Sigara ve alkol mide yanmasının belirtilerini artırmaktadır. Buna bağlı olarak bu alışkanlıkları bırakmanın belirtileri azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

Bu tedaviler mide yanmasının azalmasına yardım olmaktadır. Ağrının devam etmesi durumunda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.