Sitede Ara

Mevsim yaz... Isındı içim güneşinle

Mevsim yaz... Isındı içim güneşinle
Havalar iyiden iyiye ısındı, çiçekler açtı, tatil planları yapılmaya başlandı bile. Mevsim değişirken siz de ruhsal ve zihinsel değişime var mısınız?


Yaratılışından itibaren insan değişmek, dönüşmek yani kendini yenilemek ister. Mevsim geçişleriyle birlikte bedenimiz de, ruhumuz da bir dönüşümden, yenilenmeden geçer. Uzun bir kıştan sonra artık yaz mevsimindeyiz. Havalar ısındı, ağaçlar yeşerdi. Tabiat yepyeni örtüsüyle selamladı bizi bir kez daha. Tabi bilhassa temmuz, ağustos aylarında bol güneşli, sıcak günler bizi bekliyor. Yaz aylarında sıcağın verdiği rehavet çoğumuzun hayatını etkiliyor. Bu rehavetten kurtulmak için yapacak çok şey var. Kendimizi yenileyerek, duygusal ve zihinsel detoks için birçok alternatif mevcut. Uzmanlar, bu alternatifleri uyguladığımızda, sıcak yaz aylarında fiziksel ve zihinsel olarak rahatlayıp ruh sağlığımızda olumlu değişimler görebileceğimizi söylüyorlar.

YÜRÜYÜŞ EN İYİ ANTİDEPRESAN
Sağlıklı yaşamın tamamlayıcısıdır moral-motivasyon, yani mutluluk. Sabah uyandığınızda, başlayacağınız güne dair taşıdığınız umutlar, heyecanlar, o günü şekillendiriyor. Güne mutlu başlamada en önemli etkenlerden biri spor. Yürüyüşün en iyi antidepresan olduğunu düşünürsek, güne 45 dakika tempolu yürüyüşle başlamak yorucu ve sıcak yaz günleri için iyi bir doping aslında. Tabi bu arada sadece burundan nefes almanız gerektiğini unutmayın. Ağızdan alınan her nefes yaşam enerjisini düşürür.

KENDİNİZE YENİ ALANLAR AÇIN
Bunların yanı sıra insan, televizyon ve internette kaybettiği zamanı doğru yöneterek kendisine yeni alanlar açmalı. Sanal dünyalar insan zihnini bulandırıyor. Gerçeklik algısını etkiliyor ve insan bazen önemli durumları atlıyor, unutuyor, hayatı elinden kayıp gidiyor. Bazen de fazla duygusallaşarak takılmaması gereken olayları büyütüyor, abartılı tepkiler veriyor, kırıcı ve çekilmez bir insana dönüşebiliyor.

ZİHNE DETOKS GEREK
Yaz mevsimi bir bakıma, güneşin açmasıyla pozitif düşünce sistemimizi destekliyor, kışın bunalan ruhumuza doğan güneş umut oluyor. Mevsime göre farklılık gösteren duygusal değişimlerin nedeni; beynin melatonin salgısından ileri geliyor. Melatonin bize mutluluk veren bir salgı. Ve gelin görün ki melatonin gün ışığıyla bağlantılı olarak salgılanıyor. Bu yüzden yaz ayını fırsat bilip, olumlu düşüncelere yelken açmak, kötü düşünceleri silip zihinsel detoks uygulamak gerek. Bunun için tatile çıkmak, bilmediğiniz coğrafyalarda farklı keşifler yapmak da eğlenceli olabilir. Ne de olsa yaz deyince hala birçoklarının aklına ilk sırada tatil geliyor.

MUTLU EDECEK İNSANLAR, MEKANLAR, KONULAR...
Elbette kime neyin iyi geldiğini yine insanın kendisi en iyi bilir. Sizi mutlu edecek konular, insanlar ve mekanlar seçin. Burada hemen işin püf noktasını verelim, anlık mutluluklardan bahsetmiyoruz. Sonrasında ve devamında insana kendisini iyi hissettiren, huzur ve mutluluk veren, bir adım ötesine taşıyan değişikliklere yönelmek lazım. Mazoşist yanı insana her daim sıkıntılı işlerde boğulmayı tavsiye eder. Bunaltan kişi ve ortamlardan uzak durarak; kendini iyi, güçlü ve başarılı hissettiren kişi, ortam ve işlerle meşgul olarak yalnız yazın değil, kara kışlarda da güçlü kalabilir.