Sitede Ara

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Kimlere, Nasıl Uygulanır?

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Kimlere, Nasıl Uygulanır?

Meme küçültme ameliyatı estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından, kişiye uygun teknikler kullanılarak uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Meme Küçültme Nedir?

Bazı kadınlarda büyük göğüsler hem sağlık hem de duygusal problemlere yol açabilmektedir. Fiziksel rahatsızlık, sırt, boyun ve omuz ağrısı ve meme kıvrımının altındaki cilt tahrişini içerebilir. Meme küçültme ameliyatında memenin hacminin küçültülmesi ve dikleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı daha az iz bırakan teknikler kullanılarak fazla olan dokular çıkarılmaktadır. Kalan meme dokusu şekillendirilerek daha dik, daha küçük ve diri bir görünüm elde edilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Fiziksel açıdan gelişimini tamamlayan ve büyük meme boyutu nedeniyle fiziksel rahatsızlık yaşayanlar kadınlara uygulanmaktadır.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

 

Meme Küçültme Ameliyatı için En Uygun Yaş Nedir?

Fiziksel ve hormonal gelişimini tamamlamış, herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve meme küçültme ameliyatı olmak isteyen 18 yaşından büyük olan tüm kadınlara için uygundur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyüklüğü ve sarkıklığı estetik anlamda hastayı rahatsız etmesinin yanı sıra bel-sırt ağrıları, duruş bozuklukları, omurga problemleri, pişikler ve kıyafet seçiminde zorluk oluşturması nedeniyle arzu edilmeyen bir durumdur.
 
Fazlalık oluşturan meme dokusu daha az iz bırakan ameliyat teknikleri kullanılarak çıkarılmaktadır. Kalan meme dokusu şekillendirilerek daha dik, daha küçük ve diri bir görünüm elde edilmektedir. 

Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

Ters T kesi ile Meme Küçültme Ameliyatı

Ters T kesi, meme küçültme veya lift ameliyatlarında kullanılan bir teknik olarak tanımlanmaktadır. Bu teknik, adını kesi izlerinin şeklinden almaktadır. Meme ucu çevresi etrafında bir kesik, meme ucundan aşağıya doğru dik bir kesik ve son olarak göğüs altı çizgisinde yatay bir kesik olmak üzere üç kesik yapılmaktadır. Bu kesi izleri birleştiğinde ters bir 'T' şekli oluşturmaktadır.

Ters T kesi tekniği, daha büyük veya daha fazla sarkmış memelerde tercih edilebilmektedir. Fazla deriyi çıkarmak ve memenin şeklini yeniden düzenlemek için daha geniş bir alana erişim sağlamaktadır. 

Liposuction Tekniği ile Meme Küçültme Ameliyatı

Liposuction tekniği, meme büyüklüğünü azaltmanın daha minimal invaziv bir yolu olarak tanımlanabilmektedir. Bu işlem, meme dokusunun büyük bir bölümünde yağ bulunduğu durumlarda etkilidir. Liposuction tekniği ile uygulanan işlem daha az iz bırakır ve iyileşme süreci genellikle kısadır. 

Lazer Destekli Meme Küçültme Ameliyatı

Lazer destekli meme küçültme ameliyatı, memelerin boyutunu azaltmak ve şeklini iyileştirmek için geliştirilmiş modern bir cerrahi tekniktir. Lazer destekli işlem, geleneksel meme küçültme ameliyatına oranla daha avantajlıdır.

Geleneksel meme küçültme ameliyatında cerrah, fazla yağ, doku ve cilti çıkarmak için bir dizi kesik uygulamaktadır. Sonrasında memeleri yeniden şekillendirerek, daha uygun bir boyuta getirmektedir.

Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı lazer destekli meme küçültme ameliyatında lazer teknolojisinden yararlanmaktadır.

Lazer tekniği, yağ hücrelerini etkisiz hale getirmekte ve meme dokusunu yeniden şekillendirmektedir.  Bu teknikle kanamayı azaltabilmekte ve cerrahi sonrası iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir.

Lolipop Kesi ile Meme Küçültme Ameliyatı

Lolipop kesi, meme küçültme veya lift ameliyatlarında kullanılan bir tekniktir. İsmi, oluşturan kesi izlerinin şeklinden kaynaklanmaktadır. Bu teknikle hastaya iki kesi yapılmaktadır. Biri areolanın (meme ucu çevresi) etrafında, diğeri ise areoladan meme altına doğru dik bir çizgi şeklindedir. Bu iki kesi birleştiğinde, bir "lollipop" şekli oluşturmaktadır.

Lolipop kesi tekniği ile, fazla deri ve dokunun çıkarılır,  memenin yeniden şekillendirilmesi sağlanır, meme başının yüksekliği ve boyutunun ayarlanmasını sağlanır. 

Lolipop kesi tekniği genellikle orta derecede sarkmış veya büyük memelere sahip kadınlara uygulanmaktadır. Ancak, bu teknik her hastaya uygun olmayabilmektedir. Hangi tekniğin kullanılacağı, hastanın memelerinin büyüklüğü, sarkma derecesi ve istenen sonuçlara bağlı olarak değişmektedir. 

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm ameliyatlar belirli bir derecede risk taşımaktadır. Meme küçültme ameliyatının olası risklerinden bazıları şu şekildedir:

  • Kanama veya enfeksiyon gibi cerrahi riskler,
  • Genel anestezi veya endotrakeal tüp nedeniyle şişme, gürültülü solunum ve rahatsızlığa neden olabilen nefes alma güçlükleri,
  • Ameliyat bölgesi(leri) çevresinde sıvı birikmesi,
  • Ameliyat yapılan bölgede morarma görülmesi,
  • Geçici meme başında his kaybı,
  • Emzirme yeteneğinin etkilenmesi durumu.

Meme Küçültme Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Ameliyat sonrası kişi vücuduna uygun meme hacmine kavuşmaktadır. Memenin büyüklüğüne ve çıkarılan dokuya bağlı olarak kişi omuzlarına binen büyük bir yükten kurtulur.

Ameliyattan üç gün sonra duş alınması önerilmektedir. Ayrıca ilk dört hafta ağır spordan uzak durulması gerekmektedir.  Ameliyattan hemen sonra günlük aktiviteler yapılabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Meme küçültme ameliyatı kişiye özel uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatının güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Meme küçültme ameliyatı ortalama üç saat sürmektedir. Hastanede yatış süresi ise bir gündür. 

Meme Küçültme Ameliyat İzi Kalır mı?

Meme küçültme ameliyat izi genellikle zamanla iyileşmektedir. Ameliyat, izinin mümkün olduğunca az kalmasını sağlayacak yöntemler uygulanmaktadır. İzler, kişiden kişiye değişebildiği gibi uygulanan yöntemler ve kullanılan malzemelere göre de değişebilmektedir. 

Meme Küçültme Sonrası Sütyen Kullanır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrası Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı tarafından kullanılması önerilen özel sütyenler verilmektedir. Hastaların bu özel sütyenlerin bir ay boyunca kullanılması önerilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süresi hastaya ve uygulanan tekniğe göre iki hafta ile dört hafta arasında değişmektedir. Bu süreç sonunda doktor onayı ile hastalar işe geri dönüş yapabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastalara bir ay süre ile yüzüstü yatmaları önerilmektedir.

27 Temmuz 2023