Sitede Ara

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Meme dikleştirme, zamanla sarkan meme bölgesindeki dokunun çıkarılarak yeniden şekillendirilmesi için yapılan bir operasyondur. 

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme başı zamanla genişleyebilir ve meme dikleştirme ameliyatında bu da azaltılabilir. Meme dikleştirme, daha genç ve dik bir göğüs profili sağlamaktadır. Memeler zamanla değişir, şeklini ve sıkılığını kaybedebilir. Bu değişiklikler ve cilt elastikiyeti kaybı; hamilelik dönemi, emzirme dönemi, kilo alıp verme, yaş alma, yerçekimi ve kalıtıma bağlı olarak görülebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı memelerin hacmini önemli ölçüde değiştirmez veya üst kısmının tamamen yuvarlak görünümünü sağlamamaktadır. Göğüslerin daha dolgun görünmesini isteyen kadınlar meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı kombine edilebilmektedir.

Daha küçük göğüsler isteyen kadınlar, göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatının kombine edilmesi önerilmektedir.

Ameliyatı Kimler Yaptırabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı oldukça kişiselleştirilmiş bir işlemdir. 

 • Fiziksel olarak sağlıklı ve sabit bir kiloda olan kişiler
 • Sigara kullanmayan kişiler
 • Göğüslerin sarkması veya şeklini ve hacmini kaybettiği hissini yaşayan kişiler
 • Göğüslerin daha düz, uzun veya sarkık olması 
 • Desteklenmediğinde meme uçlarının meme kıvrımının altına düşüyorsa
 • Meme uçları aşağıyı gösteriyor ise
 • Gerilmiş bir cildi ve genişlemiş meme başı olan kişiler
 • Bir memenin diğerinden daha aşağıda olan kişilere

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Meme Dikleştirme İşleminin Aşamaları Nelerdir?

Meme dikleştirme prosedürü farklı kesi tipleri ve çeşitli teknikler yoluyla yapılmaktadır. Hasta için en uygun teknikler; göğüs boyutunuz ve şekline, göğüs ucunda bulunan renkli halka boyutu ve konumuna, göğüs sarkmasının derecesine, cilt kalitesi ve elastikiyetinin yanı sıra ekstra cilt miktarına göre belirlenmektedir.

Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1,5 - 2 saat sürmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon sırasında kişinin rahat olması açısından ilaçlar verilmektedir. Seçenekler arasında intravenöz sedasyon ve genel anestezi bulunmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatında üç yaygın kesi modeli bulunmaktadır. Bunlar; 

 • Göğüs ucunda bulunan renkli halka çevresinde
 • Göğüs ucunda bulunan renkli halka çevresinde ve göğüs kıvrımına kadar dikey olarak
 • Göğüs ucunda bulunan renkli halka çevresinde, göğüs kıvrımından dikey olarak aşağıya ve göğüs kıvrımı boyunca yatay olarak uygulanabilmektedir.

Hastaya uygun kesi modeli belirlendikten sonra göğüslerin yeniden şekillendirmesi işlemi ile operasyona devam edilmektedir. Bu operasyonda sırasıyla şu şekildedir:

 • Alttaki meme dokusu kaldırılır ve meme konturunu ve sıkılığını iyileştirmek için yeniden şekillendirilir.
 • Meme başı ve göğüs ucunda bulunan renkli halka, doğal, daha yukarı bir yüksekliğe yeniden konumlandırılır.
 • Gerekirse, genişlemiş göğüs ucunda yer alan renkli halka kısmı, çevredeki cilt eksize edilerek küçültülür.
 • Elastikiyet kaybını telafi etmek için fazla meme derisi çıkarılır.

Göğüslerin yeniden şekillendirilip fazla deri alındıktan sonra kesiler kapatılırken kalan deri sıkılaştırılır. Meme dikleştirmeden kaynaklanan bazı kesi izleri doğal meme konturlarında gizlenir. Ancak diğerleri meme yüzeyinde görülebilir. Kesi izleri kalıcı olabilmektedir. Fakat genellikle zamanla solacak ve önemli ölçüde iyileşme gösterecektir. 

Dikişler, yeni şekillendirilmiş göğüsleri oluşturmak ve desteklemek için meme dokusunun derinliklerine yerleştirilir. Cildi kapatmak için dikişler, cilt yapıştırıcıları ve/veya cerrahi bant kullanılabilir. Meme dikleştirme ameliyatın sonuçlarını hemen görebilmek mümkündür.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat tamamlandıktan sonra kesilere pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Şişmeyi en aza indirmek ve iyileşirken göğüsleri desteklemek için elastik bir bandaj veya destek sütyeni takılması gerekecektir.
Toplanabilecek fazla kanı veya sıvıyı boşaltmak için derinin altına geçici olarak küçük, ince bir tüp yerleştirilebilmektedir.

Ameliyattan Sonra Hastayı Neler Beklemektedir?

Ameliyat sonuçları hızlı bir şekilde görebilmek mümkündür. Ameliyat sonrası şişlik çözülecek ve kesi izleri zaman içinde azalacaktır.

Ameliyattan sonra nihai sonuçları önümüzdeki birkaç ay içinde ortaya çıkacaktır. Kesi izleri kalıcıdır. Fakat zamanla solmaya devam edecektir. 

Zamanla içinde göğüsler yaş alma ve yerçekimine bağlı olarak değişmeye devam edebilir. Kiloyu koruyup, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek yeni görünümü daha uzun süre koruyabilmenize yardımcı olmaktadır. 

Doktorun önerilerine uymak, ameliyatın başarısı için çok önemlidir. Ameliyat kesilerinin iyileşme süresi boyunca aşırı kuvvete, şişmeye, aşınmaya veya harekete maruz kalmaması önemlidir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrası gece boyunca hastanede kalınır ve herhangi bir sorun gözlemlenmediği takdirde, hasta ertesi sabah hastaneden taburcu edilir.

Ameliyat sonrası dönemde, doktorun önerdiği aktivite seviyesine uygun hareket edilmesi oldukça önemlidir. Aşırı hareket veya egzersiz, iyileşme sürecini geciktirilmesine neden olabilir.

Estetik,plastik ve rekonstrüktif cerrahinin uygun gördüğü doğrultuda, vücudun iyileşmesine yardımcı olmak için yeterli uyku ve istirahat etmek gerekmektedir.

İyileşme sürecinde, ameliyat bölgesinde şişlik ve morluklar oluşması normaldir. Ancak, doktorunuzun önerdiği bakım yöntemlerini takip etmek önemlidir. Doktorun belirleyeceği takip kontrollerine düzenli olarak gitmek, iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iz kalması mümkün olabilmektedir. Ancak bu izler genel olarak oldukça küçüktür ve zamanla solmaya başlar. Ameliyat sırasında kullanılan tekniklere ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak izler farklı boyutlarda olabilir. Ameliyat sonrası izlerin minimize edilmesi için genellikle cerrahlar, dikişlerin cilt altına yerleştirilmesi gibi teknikler kullanabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Kadınlar Emzirebilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında emzirme konusunda bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ameliyat sırasında, meme dokusu ve süt kanalları etkilenebilir ve bu da emzirme yeteneğini azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir. Ancak, bazı durumlarda meme dikleştirme ameliyatı sırasında sadece göğüs uçlarına müdahale edilir ve bu da emzirme yeteneğinizi etkilemez.

Ameliyat sonrası emzirme konusunda herhangi bir endişesi olan kadınlar, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanına danışarak, alternatif seçenekleri değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ve Hamilelik

Ameliyat sonrası hamilelikte göğüslerde meydana gelen değişiklikler, göğüs dikleştirmenin sağladığı başarıyı azaltacaktır. Aynı şekilde meme ameliyatı sonrası önemli kilo kaybı ve kilo alıp vermeler de sonucu olumsuz etkileyebilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı kişiye özel uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.
 
 10 Mayıs 2023