Sitede Ara

Konjonktivit Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Konjonktivit, gözün iç yüzeyini kaplayan ince bir dokunun iltihaplanmasıdır. Konjonktivit, göz kızarıklığı, göz ağrısı, gözyaşı salgısının artması ve gözyaşı kanalı tıkanması gibi belirtilere neden olabilmektedir. Konjonktivit birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Ancak en yaygın nedenleri arasında bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, güneş ışığı veya güneş şiddeti, toz veya kemikli partiküllerdir.

Konjonktivit Tedavisi Nasıl Olur?

Konjonktivit tedavisi, kişiye özel ve nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi seçneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

İlaç Tedavisi: Konjonktivitin bakteriyel nedenlere bağlı olduğu durumlarda, göz damlaları, göz merhemleri veya oral antibiyotikler gerekli olabilmektedir.

Kontak Lens Kullanımını Durdurma: Konjonktivit nedeni kontak lens kullanımı ise, gözleri dinlendirmek için kontak lens kullanımını geçici olarak durdurmak gerekebilmektedir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Alerjik konjonktivit nedeni ise, alerjene karşı duyarlı olan insanlar, alerjene maruz kalmalarını azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri uygulayabilmektedir.

Göz Temizliği: Konjonktivit nedeni gözde bir partikül bulunması ise, gözü su veya gözyaşı ile yavaşça yıkamak gerekmektedir.