Sitede Ara

Kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyen ve kalp damar hastalıklarına iyi gelen kırmızı renkli sebze ve meyvelerin sağlığınıza katkılarını biliyor muydunuz?

Genel olarak sebze ve meyveler, vitaminler ve mineraller ile hücreyi oksidasyon stresinden koruyan antioksidanlar bakımından zengindirler ve içerdikleri lif sayesinde bağırsak faaliyetlerine yardımcı olurlar. Polifenolik bileşiklerden rengini alan kırmızı renkli sebze ve meyveler; büyük ölçüde antosiyanin bakımından zengin, öncelikle kanserli hücre oluşumunu yavaşlatan, kanserin ilerlemesini engelleyen, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi koruyan besinlerdir. İşte kırmızı sebze ve meyvelerin faydaları...

Domates

Yüksek oranda C vitamini, beta karoten ve E vitamini içeren domates, kırmızı rengini veren ve güçlü bir antioksidan olan sağlık için çok faydalı likopen deposudur. İçeriğinde bulunan bu yararlı maddeler sayesinde, demir emilimini hızlandırır, dolaşım sistemine destek vererek kalp krizi ve felç oranlarını düşürür, serbest radikallere karşı hücreleri korur ve antikanserojendir. Likopen kanserin başlangıç ve ilerleme aşamalarında önleyici rol oynar. Yapılan çalışmalar domatesin özellikle erkeklerde prostat kanserine neden olan hücrelerin üretimini baskılayarak kanser riskini düşürdüğünü göstermektedir. Domatesin antioksidan etkisinin kemik sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Menopoz sonrası dönemdeki kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada; bu dönemde beslenme programından domatesi çıkarmanın oksidadif stresi arttırdığı ve kemik dokusunda olumsuz değişimlere neden olduğu görülmüştür.

Kırmızı Lahana

 Antosiyanin, sülfür ve K vitamini bakımından zengin olan kırmızı lahana sinir sisteminin zarar görmesini engellemekte, beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı ve konsantrasyonu arttırıcı etkisiyle Alzheimer gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olmaktadır. Romatizma, artrit, gut ve cilt hastalıklarına sebebiyet veren maddelerin vücuttan atımını hızlandırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını rahatlatarak kalp ve koroner hastalıklardan korur, katarakt riskini azaltır. Kırmızı lahanayı tüketen kişilerin mide, akciğer, deri ve bağırsak kanserine yakalanma riskinin tüketmeyenlere göre daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

Kırmızı Biber

Aynı domateste olduğu gibi bol miktarda C vitamini ve likopen içeren kırmızı biber; karaciğerin çalışmasına destek olur, vücutta iltihap oluşumunu engeller, özellikle mide, bağırsak, pankreas, prostat ve rahim kanserine karşı korur. Zengin antioksidan ve potasyum içeriği sayesinde kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini azaltır. İçerisinde bulunan A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekler, göz sağlığının korunmasına da yardımcıdır.

Kırmızı Pancar

Yapısında bol likopen ve C vitamini olan karaciğer dostu pancar, karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar, bağışıklık sistemini destekler, kanser oluşumunu, böbreklerde taş, kum ve kitle oluşumunu engeller. İçeriğindeki nitratın yapılan bazı çalışmalarda, kan dolaşımını kolaylaştırdığı ve tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. Kırmızı pancar ayrıca, sarı nokta göz hastalığını engelleyen lutein ve zeaksantin de içermektedir.

Kuşburnu

 En çok C vitamini içeren meyve olan kuşburnu (portakaldaki C vitamininden 8 kat daha fazla) aynı zamanda içerdiği flavonlar, tanen, vitamin ve minerallerde bulunan oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Daha çok çay olarak tüketilen kuşburnu ödemin atılmasına, enfeksiyonun hızla iyileşmesine yardımcıdır, içeriğindeki C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar, bedensel yorgunluğu giderir, böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kandaki şeker oranını dengeler. Şekersiz hazırlandığı sürece kuşburnu reçeli şeker hastaları için güvenilir ve faydalı bir besin kaynağıdır. Tüm antioksidan özelliğe sahip besinlerde olduğu gibi, etkili bir antioksidan olan kuşburnu da kansere neden olan serbest radikallerin düşmanıdır. Romatizmaya bağlı ağrı ve diğer şikayetlerin hafiflemesinde etkilidir. Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir.

Çilek

Antioksidan içeren en iyi besinlerden biri olan çilek bol miktarda A, C, B6 ve B12 vitamini içerir. Özellikle içerdiği zengin vitamin ve bileşenler sayesinde cilt sağlığına katkıda bulunan çilek, kanı temizleyerek karaciğeri destekler, kolesterolü düşürür, kalp sağlığına faydalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çalışır, bağırsaklardan demir emilimini arttırarak kansızlığın önüne geçer, saç dökülmesini engellemeye yardımcı olabilir, retina ve korneayı güçlendirir, serbest radikalleri bloke ederek etkisiz hale getirir ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Karpuz

 %90’dan fazlası su olan karpuz tam bir A vitamini deposudur ve bol miktarda likopen de içermektedir. Böbreklerin çalışmasını düzenler, kan basıncını dengeler, damar sertliği dahil olmak üzere kalp hastalıklarına iyi gelir. Bağırsak ve mide kanseri için koruyucudur. Karpuz, likopen içeriğinin yanı sıra kemik ve iskelet yapısını güçlendiren kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılar. Potasyum içeriği sayesinde harika bir elektrolit görevi görür ve vücutta bulunan kasların ve sinirlerin sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Fenolik bileşikler bakımından zengin karpuz, bu özelliği ile inflamasyonu azaltır ve serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlar. Doğal idrar söktürücüdür. Gözleri yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı korur, gece körlüğüne yakalanma riskini azaltır. C vitamini içeriği sayesinde kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eder ve vücudun hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Uykusuzluk ve kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

Kiraz

 Bol miktarda A vitamini ve bunun yanında C, K ve B6 vitaminlerini de içeren kirazın en önemli özelliği mükemmel bir antioksidan olmasıdır ve potasyum, demir ve magnezyum açısından da zengindir. Bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan kiraz, iyi bir idrar söktürücüdür. Metabolizmayı hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Damar sertliğini engeller, varis oluşumunu geriletir. Kalp hastalıklarını engeller ve kanserin önüne geçer.

Özelikle serbest radikallerin ve yaşlanmanın yol açtığı Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. İçerdiği bol miktarda potasyum, yağlar ve antioksidan özelliği, kan basıncını düzenlemekle kalmayıp, kolesterol seviyesini de sağlıklı bir seviyede tutmaktadır. Dolayısı ile inme ve felç risklerini azaltır. Düzenli olarak kiraz tüketmenin gut hastalığını %30 oranında düşürdüğünü ortaya koymuş bir çalışmada, ayrıca kiraz özünün gut atağı riskini azalttığı da tespit edilmiştir.

Nar

 Bol miktarda C, B1 ve B2 vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kolesterolü düşür, yüksek tansiyonu düzenler, damar sertliğini önler ve dolaşım sorunlarını engelleyerek kalp sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Günlük tüketilen nar yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandır. İçerdiği antioksidanlar gribe neden olan mikrop ve virüsleri zararsız hale getirir, enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Ahududu

 C vitamini yönünden zengin ve antioksidan aktivitesi yüksek olan ahududu kalp damar sağlığı ve kanser üzerinde etkilidir. Kanser ve kan sulandırıcı etkisi sayesinde damar tıkanıklığı oluşumunu azaltarak kalp damar hastalıkları riskini azaltıcı etkisi vardır. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir, vücudun toksin maddelerden arınmasına yardımcı olur, vücuda dinçlik verir. Ateş düşürücü etkisi nedeniyle ateşli hastalıklarda faydalıdır. Romatizma, kansızlık ve verem hastalıklarına karşı yararlıdır.

Kırmızı Üzüm

Kuvvetli bir antioksidan olan üzüm, damar sertliğine iyi gelir, LDL yani kötü huylu kolesterolü düşürür ve çok iyi bir dolaşım sistemi düzenleyicisidir. Kalp ritmini düzenlediği gibi, kalp krizinin önüne geçer. Karaciğere destek vererek kanı temizler, kansere karşı koruyucudur, genel cilt sağlığı üzerinde etkilidir. Üzüm çekirdeğinde bulunan Oligomeric Proanthocyanid (OPC) kompleksi hemen hemen hiç bir meyvede bulunmayan antioksidan özelliğine sahiptir, bu yüzden üzüm çekirdekleri ile birlikte tüketilmelidir. İçeriğindeki glutein ve zeaksantin sayesinde yaşlanmaya bağlı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.