Sitede Ara

Kim korkar dişçiden!
Çocukların dişçi korkusu malum. Çocuklarda genel anestezi ile gerçekleştirilen diş tedavileri sayesinde dişçi fobisi de tarih oluyor.


Diş çürüklerinin tedavisi çocukların sadece ağız ve diş sağlığı için değil; aynı zamanda genel sağlığı, uyku düzeni, beslenmesi ve psikolojisi açısından da önem taşır. Bu yüzden çürükler ilk tespit edildiği andan itibaren en kısa sürede tedavi edilmelidir. Fakat iletişimde güçlük yaşanan veya diş hekimi korkusu olan çocukların diş tedavilerini diş koltuğunda yapabilmek her zaman mümkün olamamaktadır. Böyle durumlarda çürük dişlerin tümünün tedavisi tek seferde, çocuğu ve aileyi strese sokmadan genel anestezi altında yapılabilmektedir. Genel anestezi sırasında bilinç kapalı olduğu için özellikle uyum sorunu yaşayan çocuklarda diş tedavileri tamamen ağrısız ve tek seansta, birkaç saat içerisinde bitirilebilmektedir. Genel anestezi altında diş tedavisi yatış gerektirmeyen ve aynı gün içinde taburcu olunan bir müdahaledir.

BÜTÜN RİSKLER DEĞERLENDİRİLİR
Diş tedavileri tam teşekküllü bir hastanede, uzman genel anestezi doktoru kontrolünde pedodontist tarafından yapılmalıdır. Genel anestezi altında yapılan diş tedavileri için özel olarak üretilmiş mobil diş tedavi ünitesi kullanılarak bütün diş tedavileri eksiksiz olarak yapılabilmektedir. Bütün tıbbi tedavilerin riskleri ve yan etkileri bulunmaktadır. Genel anestezide olduğu gibi; diş hekimi koltuğunda tedavisini yaptırmak istemeyen bir çocuğun; hem tedavi edilemeyen dişlerinden kaynaklı riskler, hem de diş tedavisi sırasındaki davranışlarından kaynaklı riskler bulunmaktadır. Önemli olan her tedavi için bütün önlemleri alarak en sağlıklı ve en az zararlı yolu izlemektir. Sonuç olarak en uygun tedavi ağız durumu ve genel sağlık açısından bütün riskler değerlendirilerek yapılmalıdır.

ÇOCUK SÜRECİ HATIRLAMIYOR
Genel anestezi altında yapılacak diş tedavileri öncesinde çocuğun işlem gününden bir veya birkaç gün öncesinden genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilerek anestezi almasında herhangi bir sakınca olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Çocuğun o dönemde herhangi bir hastalık geçiriyor olması (grip vb.) genel anestezi yapılmasına engel teşkil etmektedir. Bu gibi durumlarda çocuk takip edilerek iyileşmesi beklenir ve randevu tarihi tekrar planlanır. Genel anestezi günü çocuğa hiçbir şey yedirilmemeli ve içirilmemelidir. (En az 8 saatlik açlık gerekmektedir.) Genel anestezi saatinden yarım saat önce içine sakinleştirici bir ilaç koyulan meyve suyu çocuğa içirilir ve rahatlaması sağlanır. İlacın etkisiyle hafif uyku haline geçen çocuk, ameliyathaneye alınır. Bu sayede çocuk anne babasından ayrıldığını hissetmez ve sonrasını anımsamaz. Genel anestezi ile diş tedavileri, tedavi edilecek diş sayısına ve yapılacak tedavi işlemlerine göre değişir. Ancak genellikle 1-3 saat arası sürer. Çocuk uygulamanın ardından uyandırılır ve kısa süre içinde ailesinin yanına getirilir.

AYNI GÜN TABURCU EDİLİR
Genel anestezi altında diş tedavisi sonrasında uyanan çocukta herhangi bir ağrı olmaz. Bir-iki saat gözlem altında tutulduktan sonra aynı gün içinde taburcu edilir ve normal hayatına devam eder. Genel anestezi altında diş tedavisi sonrası önemli olan; diş tedavileri ile ilgili verilen kontrol randevularına düzenli gelinmesi, daha önceki diş hastalıklarına sebep olan etkenlerin tedavi sonrası tekrarlamaması, beslenme ve ağız hijyeniyle ilgili diş hekiminin verdiği tavsiyelerin uygulanmasıdır. Genel anestezinin diş tedavilerine hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Genel anestezi ve sedasyon uygulanan hasta grupları
  • 4 yaşından küçük çocuklar,
  • Zihinsel engelli çocuklar,
  • İleri derecede fobisi (korku) olan çocuklar,
  • Diş tedavisine gereksinimi olan ancak akut enfeksiyon, anatomik varyasyonlar veya alerji nedeniyle lokal anestezi uygulanamayan çocuklar,
  • Genel anestezi gerektiren cerrahi girişimler (gömülü diş, kemik kisti vb.),
  • Biberon çürüğü veya erken dönem çocukluk çağı çürükleri adı verilen yaygın çürüklere sahip olan küçük yaştaki çocuklar,
  • Genel anestezi yapıldığı takdirde tıbbi risklerin azalacağı (bazı kalp hastalıkları gibi sistemik hastalıkları olan) çocuklar,
  • Uzak yerde oturan ve tedavisinin tek seansta tamamlanması gereken çocuklara genel anestezi ve sedasyon uygulanır.