Sitede Ara

Farkında olun!

Kanserle ilgili doğru bilinen yanlışlar, hastaları olumsuzetkileyebiliyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkolojibölümünden Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, doğru bilinen yanlışların erken tanıyıbile etkilediğini söylüyor. 

Dünyada ölüm nedenleriarasında ilk sırada bulunan kanser hakkında farkındalığı artırmak adına DünyaSağlık Örgütü tarafından her yıl 4 Şubat günü ‘Dünya Kanser Günü’ olarak kabulediliyor. Ülkemizde de kanser görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Sağlıksızbeslenme, sigara, hava kirliliği gibi farklı sebeplere dayanan kanserintedavisinde ise, her geçen gün yenilikler ortaya çıkıyor. Fakat hastalarınbilinçli bir şekilde tedaviye yaklaşması ve doğru hekim seçimi oldukça önemli. Dünya Kanser Günü vesilesiyle kanserde doğrubilinen yanlışlar hakkında bilgi veren Medipol Üniversitesi Hastanesi TıbbiOnkoloji bölümünden Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, “Bazı toplumlarda kanserin açıkça konuşulması zor birkonu olsa da, hastalığı konuşmak bireye, topluma ve kanser politikalarınakazanımlar getirebilir. Hasta bilinçlenirse kansere karşı daha dikkatli olur.Yanlış bilgilere kulak asarak, tedaviye geç kalmaz” diyor. Doç. Dr. Ölmezayrıca, erken tanının önemine de vurgu yapıyor ve erken tanı alan kişilerinçoğu kez sadece küçük veya büyük cerrahi müdahalelerle kanser hastalığındankurtulabileceğini ifade ediyor.

 

Doç. Dr. Ölmez, kanserle ilgili doğrubilinen yanlışları ise şöyle sıralıyor:

 

Kanserin belirti ve bulguları yoktur: Birçok kanser türü erken dönemdeuyarıcı belirti ve bulgular gösterir ve erken tanı tartışılmaz düzeydeyararlıdır.

 

Tümörlü dokuya biyopsi yapmak kanserin yayılmasınaneden olur: Tümör biyopsisiyapmanın kanserli hücrelerin yayılmasına neden olduğu ile ilgili bilimsel kanıtyoktur.

 

Ne yaparsan yap kanser olacağın var ise olursun,kanser benim kaderimdir: Tümyeni kanser vakalarının en az yarısı önlenebilir veya tarama ile erken yakalanabilir.Tek başına sigara tüm kanser ölümlerinin %30’unu kapsar.

 

Çoğu kanser ailesel geçişlidir, eğer ailende kanseröyküsü yok ise risk altında değilsin: Sadece %5-10 kanserin ailesel ilişkisi bilinir, çoğusporadiktir ve aile ilişkisi yoktur.

 

Bazı kanser türleri bulaşıcıdır: Kanserin hiçbir çeşidi bulaşıcı değildir.Bununla birlikte bilinen bulaşıcı virüsler kansere neden olabilir.

 

Kansersen şeker yememelisin: Şeker yemenin kanser hücresinin gelişimineveya hızlı yayılacağına ilişkin bilimsel kanıt yoktur. Normal hücrede olduğugibi kanserli hücrenin de büyüme ve normal fonksiyonlarını görmek için şekereihtiyacı vardır ancak şekeri kısmak kanser büyümesini yavaşlatmaz, şekeriarttırmak kanserli hücrenin büyümesini hızlandırmaz.