Sitede Ara

İshal Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İshal, günlük dışkılama sıklığının artması ve sulu dışkılama olarak tanımlanan bu durum; virüs, bakteri, parazit ya da bunların toksinleri sebebiyle meydana gelmektedir. İshal, vücuttan su kaybına yol açarak dehidratasyon, böbrek yetmezliği ve şoka sebep olabilmektedir.

Ayrıca mineral kaybı sebebiyle metabolik dengenin bozulması ve bilinç değişikliklerine de yol açabilmektedir. Sık ve sulu dışkılama ile birlikte kusma, aşırı susama, halsizlik, göz kürelerinin çökmesi, ateş, bilinç değişiklikleri ile kendini göstermektedir.

İshal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İshal nedenleri belirlendikten sonra hastaya uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Hastanın sıvı kaybı önemlenmesi için yeterli iktarda sıvı takviyesi uygulanması oldukça önemldir. İshalin tedavi seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Sıvı Kaybının Önlenmesi: Dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı takviyesi gerekmektedir.

Beslenme Düzenlemeleri: Ağrılı veya rahatsız edici olan yiyeceklerden kaçınılmalı ve kolay sindirilen gıdalar tercih edilmesi gerekmektedir.

Probiyotikler: İshal sonrası vücudun doğal bakteriyel dengesinin yeniden kurulması için probiyotik takviyelerin kullanılması önerilebilmektedir.

İlaç Tedavisi: Gerekli tetkiklerden sonra belirlenen ishal nedeni sonrasında doktorun verdiği ilaç tedavileri kullanılması oldukça önemlidir. Örneğin; bakteriyal enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi, parazit enfeksiyonları için anti-parazit ilaçları veya virus enfeksiyonları için antiviral ilaçlar kullanılabilmektedir.