Sitede Ara

Mevsim geçişlerinde evlerimizde yaptığımız temizliğe ruhumuz ve vücudumuz da ihtiyaç duyar. İlkbahara girerken ‘içinizde’ yapacağınız bahar temizliği size iyi gelecektir…


Uzun ve soğuk geçen bir kışı atlattık. Artık doğada da, içimizde de baharın coşkusunu hissediyoruz. İlkbahara girerken yenilenmek, hem vücudumuza, hem de ruhumuza iyi gelecektir. Nasıl ki evimizde bir bahar temizliği yapıyorsak vücudumuzun da buna ihtiyacı var. Hava kirliliği, tükettiğimiz raf ömrü uzun gıdalar, hormonlu sebze ve meyvelerin bütün kış vücudumuzda bıraktığı toksinleri atmak için detoks yapmakta fayda var. Peki ama nasıl? Öncelikle vücudunuzun tam olarak neye ihtiyacı olduğunu belirlemelisiniz. Örneğin yoğun stres altında çalışıyor, abur cuburu sık sık tüketiyorsanız, sigara içiyor ya da düzensiz besleniyorsanız özetle ‘kirlenme döngünüze’ göre yılda bir kere detoks yapmanız sağlığınız için çok önemli. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de detoksla ilgilenen kişilerin sayısı giderek artıyor. Konuyla ilgili profesyonel bir destek alabileceğiniz gibi, yeme içme düzeninizi ayarlayarak siz de kendinize bir program yapabilirsiniz.

DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMİ: DETOKS
Dünyada ‘doğal tedavi yöntemi’ olarak kullanılan detoks için genelde ilkbahar tercih edilir. Kış mevsiminde bedenimiz özellikle soğuktan korunmak için yağ depolar. Kış dönemi biterken bu depoları tüketmezsek vücudumuza gereksiz ağırlık yapar. Fazla yağlardan arınmak da ilkbahar döneminde detoksun faydaları arasında sayılabilir. Bunun yanı sıra hücrelerin bu mevsimde kolayca yenilendiğini, kıştan sonra hızlanan metabolizmanın arınmayı kolaylaştırdığını da unutmamak gerek. İşe, sağlıklı yeme içme düzeniyle başlamak detoksun olmazsa olmazı. Karbonhidratlara elveda deyip, taze sebze meyveleri tüketmek, yorulan metabolizmanızı rahatlatacaktır. Bol bol ılık su içmek, kafeinden uzak durmak bedeninize iyi gelecektir. İlkbaharı karşılarken düzenli hafif egzersizler de toksinlerle yorulan vücudunuzda canlanmanın başlangıcı olacaktır. Tabi detokstan bahsederken bitki çaylarını atlamamak gerekir. Doğal bitki çaylarının metabolizmayı hızlandırıp, idrar ve bağırsak boşaltımına yardımcı olduğu ve antioksidan etkisi herkesçe malum.

HOBİLER STRESİ AZALTIR
Bunun yanı sıra ruh sağlığınızı da düşünmeniz iyi olabilir. Zihninizi yoran insanlardan ve durumlardan uzak kalmak, pozitif düşünce üzerine yoğunlaşmak tam bir vücut ve ruh dengesini sağlayacaktır. Öte yandan sevdiğiniz işlerle ya da hobilerinizle uğraşmak günlük yaşamın stresini azaltacaktır. Bahar, çiçek ekimi için de doğru mevsim! Ne dersiniz bir çiçeğin açtığını görmek size iyi gelir mi? Öyleyse, varsa bahçeniz, yoksa balkonunuzda çiçekler yetiştirin. Tüm bu işleri yaptıktan sonra bedeninizi dinlendirmek için her gün mutlaka duş alın. Suyun rehabilite edici etkisini hafife almayın. Önce sıcak, sonra soğuk su geçişleri de vücuda jimnastik yaptırmak gibi, unutmayın!