Sitede Ara

Hüzünlü sonbahara pürüzsüz cilt

Sonbahar melankoliklerin mevsimi... Yazdan geçişte hepimizi etkileyen bu hüzünlü sonbahara pürüzsüz bir ciltle girmek size de iyi gelecektir...


Sıcak havalardan serin günlere geçtiğimiz sonbaharda, mevsim değişikliklerinden kaynaklı sorunlar cildimizi de etkiliyor. Yazın güneşten korumak için özenle bakılan ciltler, maalesef havalar soğuyunca ihmal ediliyor. Fakat sonbaharda da cilt bakımlarına devam edilmelidir. Çünkü ani ve sert esen rüzgar cildi kuruttuğu gibi, pul pul dökülmesine de neden olabilir. Cildin sonbaharda da özel bakıma ihtiyaç duyduğu unutulmamalı, özenle bakımı yapılmalıdır. İşte size sonbaharda pürüzsüz ciltler için birkaç ipucu....

Buhar banyosu
Sonbaharda kuruyan cildin en fazla ihtiyaç duyduğu bakım, nemlendirilmesi olarak bilinir. Cilt bakımına başlamadan içerisine nane yaprakları atacağınız bir buhar banyosu, yenilenmenin ilk adımı olabilir. Böylece cilt nemlenir ve daha rahat nefes alır. Bir litre suyu kaynattıktan sonra, çadır oluşturacak şekilde başa örtülen havluyla, yüzünüzü 25-30 dakika süreyle buhara tutun. Yağlı cilde sahip olanlar suyuna nane ya da limon kabuğu, kuru ciltliler papatya, karma cilde sahip olanlar ise bir kaşık lavanta ekleyebilirler. Bu uygulama, cildin yenilenmesini sağlar.

Nemlendiriciler
Belirttiğimiz gibi yazın güneşte kuruyan cildin nemlendirilmesi çok önemli. Bronzlaşma sonrasında pul pul dökülen ölü tabakalar, ciltte yeterince nemlendirilme yapılmazsa lekelere neden olabilir. Cilt tipinize göre seçeceğiniz nemlendiriciler, bu lekeleri de engelleyecektir. Ayrıca, sonbaharda cilt bakımı cildinizi dengelemeye yardımcı olacaktır. Cildinizi dengede tutabilmek için, yazın kullanmış olduğunuz nemlendirici kremlerden daha yoğun bir krem kullanabilirsiniz.

Maske
Cildin yazdan kalan, güneşten yıpranmış deriden kurtulması pürüzsüz cilt için maske uygulamaları faydalı olabilir. Haftada 2 kere yapacağınız kil maskesi ölü deriden arınmanızı sağlayacaktır. Ayrıca cildin sabah akşam temizlenmesi her mevsim olduğu gibi sonbaharda da gerekli. Havadan, ısıdan, nemden etkilenen cildinizi temizlerken, seçeceğiniz sabun veya toniklere de dikkat etmelisiniz. Mesela cildi çok kuru olanlar sabun kullanmaktan kaçınmalı.

Yağlar
Argan veya hindistan cevizi yağlarını cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Argan yağı düzenli kullanıldığı taktirde pürüzlü ve sert ciltleri, pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirebiliyor. Hindistan cevizi yağı ise kuru cilt üzerinde nemi hapseder ve cilde canlılık verir.

Su
Mevsim değişikliklerinde suyun cildi koruduğu unutulmamalı, gün içerisinde bol bol su içilmelidir.

Sağlıklı beslenme
Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için, doğru beslenme de olmazsa olmaz. Cildinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, doğru kaynaklardan alındığı sürece canlılık sağlar ve mevsim geçişlerinden kaynaklı sorunların etkilerini azaltır.