Sitede Ara

Hastalığımız boyunca bizlerle ilgilenip, iyileşme sürecinde en büyük destekçimiz olurlar. Yürekten bağlılık gerektiren bu mesleği icra eden hemşirelerimizi unutmuyor, Hemşirelik Haftaları’nı kutluyoruz...

Hemşirelik bir toplum hizmeti olarak en eski tarihlerden beri var olan, insanları sağlıklı kılmak, rahatlığını sağlamak, hastaya bakmak ve hastaya güvende olduğu duygusunu sağlamak isteği ile ortaya çıkan bir meslektir. THD (Türk Hemşireler Derneği) Eğitim Komisyonu’nun 1981 yılında yapmış olduğu tanıma göre; “Hemşirelik, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını ve esenliğini koruma, geliştirme ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hemşirelik hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesinden, bu kişilerin eğitiminden sorumlu bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir.” Hemşirelik, birey, aile ve toplumun sağlık durumu ile ilgilenen, insanı tanımayı ve insanın yaşam süreci boyunca deneyimlediği, sağlık/ hastalık durumlarında gereksindiği bakım ve uygulamaları gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda hemşirelerin bakım verme ve tedavi planına katılma rollerinin yanı sıra, güvenli ve sağlıklı bir çevre oluşturma, eğitim, danışmanlık, araştırma, yönetim, kalite geliştirme, işbirliği yapma, iletişimi sağlama gibi rolleri de bulunmaktadır. Hemşirelik; sağlığı hedef alan, amaçlı faaliyetlerden oluşan profesyonel bir sağlık disiplinidir ve belli bir ortamda hemşire ve hastası arasındaki iletişim-etkileşim süreci olarak gözlenebilir. Bu iletişimetkileşim süreci bireysel ve toplumsal açıdan değerlendirildiğinde; bireysel alanda hastahemşire ilişkisi hastanın tanısı, tedavi süreci, bakım ihtiyaçları, hastalık deneyimleri, daha önce deneyimlediği hasta-hemşire ilişkisi ve bu alanlara yönelik beklentileri ve algılamalardan, toplumsal alanda da kitle iletişim araçlarındaki sunuluşundan etkilenecektir. Sağlık alanında insanla bire bir iletişimi en çok olan sağlık ekibinin parçasıdır hemşire.

BAĞLILIK GEREKTİRİR

Hemşirelik teorik bilgi, el becerisi ve yürekten bağlılık gerektiren bir meslektir. Günümüzde hızla gelişen bilişim teknolojilerini eğitimden yönetime, araştırmalardan bakım uygulamalarına kadar birçok alanda en fazla kullanan meslek grubudur. Hemşirelik mesleğini tercih edenlerin, kaliteli hemşirelik bakımı doğrultusunda yetiştirilebilmesi için öncelikle hemşireliğe karşı ilgi ve isteklerinin değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Medipol Sağlık Grubu’nda hemşirelik hizmetlerinin misyonu; kurum misyonu doğrultusunda, bilimsel güncel bilgilerin ışığında hemşirelik sürecini etkin uygulayarak hasta güvenliği ve memnuniyetini en üst seviyeye ulaştırmaktır. Hemşirelik hizmetleri vizyonu ise; yaşamın en önemli değerlerinden biri olan sağlık gereksinimlerini, teknolojiden yararlanarak, bilimsel yaklaşım ile uluslararası standartlarda karşılayan, hemşirelikte standart belirleyici olan, hemşirelik bakım ve uygulamalarını hasta güvenliği hedefleri doğrultusunda gerçekleştiren,  çalışanlarını sürekli eğitim ile yetiştiren,  geliştiren ve kariyer olanakları sunan, sağlık profesyonelleri ve hizmet alanlar için uluslararası bir referans merkezi olmaktır. Medipol hemşireliğinin hasta penceresinden nasıl göründüğüne birkaç örnekle bakmak istedik...

YAKLAŞIM İNSAN ODAKLI

“26 Mayıs’ta talihsiz bir trafik kazası yaşadım. Gözümü bir devlet hastanesinde yoğun bakım servisinde açtım, 8 günlük bir sürecin ardından normal odaya alındım ve Medipol Üniversitesi Hastanesi ile serüvenim kazadan 9 gün sonra başladı. Normal odaya alındığımda, bilincim açıktı, bir ameliyat geçirmiş ve hayatta kalmıştım. Ama pelviste çoklu kırık, sol el bileğimde parçalı kırık ve omurilik zedelenmesi gibi ciddi sorunlarım vardı ve bunlar için kendime iyi bir hastane bulmam gerekiyordu. En nihayetinde Medipol’e geldim. Zor bir karardı, şimdi de diyorum ki en doğru kararmış. Yaşadığım kazadan sonra başlayan sürece, çevremde yeni hayat, ikinci şans gibi yaşama yeniden başlamak anlamına gelen çokça isimler verildi. Diyebilirim ki bu yeni hayata Medipol’de başladım. Az değil 7 aydır bu hayat buradan sürüyor. Her gün hemşireler ve doktorlarla birlikteyim. Ve merak ediyorum, hayatınız hep mi çok mükemmel yoksa işinizi iyi yapmanın yanı sıra insanlara yaklaşımınız mı insan odaklı. Medipol yeniden başlangıçta, bana çok iyi geldi. Daha uzun bir süre buralarda olacağım, olmasam da uğramak isteyeceğim çok insanla tanıştım.” Hastamız S.F.

BİRLİKTE ÜZÜLÜP, BERABER SEVİNDİK

“En kutsal mesleklerden biridir hemşirelik. Küçük kız çocuklarına ne olmak istersin büyüyünce diye sorsak en çok aldığımız cevaplardan biridir hemşirelik. Hemşire iyi günü kötü günü paylaşandır, moraldir, özveri ile büyük fedakarlıkta görevini yapandır. Hastanın eli kolu gözü kulağıdır. Hasta ile gülen hasta ile üzülendir. Türkiye’nin en büyük hastanelerinden birisi olan Medipol Üniversitesi Hastanesi’ne 24 Ağustos 2015 tarihinde AML tanısı sonucu tedavi için yattım, 15 Ocak 2016 tarihinde ilik nakli oldum ve o günden bugüne kimi zaman yatarak, kimi zaman ayaktan tedavim devam etti. Tedavi sürecimde hiçbir gün bile bıkkınlık, işlerini yavaşlatmalarını görmedim, benimle üzüldüler benimle sevindiler. Zira işlerini titizlikle yapıyorlar. Hepsini seviyor ve hepsine saygı duyuyorum. Hastanemizdeki doktorlarımıza, hemşirelerimize ve görevli personellerimize binlerce teşekkürler. Allah hepsinden razı olsun yolları açık olsun.” Hastamız C.A.

İYİ Kİ HEMŞİRELER VAR...

“Hiç kimse yoktur ki yaşamında, hemşirenin becerikli eli vücuduna değmesin, şefkat dolu gözleri ile gözlerine bakmasın, tatlı dili ile endişesi giderilmesin. Ya kan alma odasında ya müşahede odasında ya yatışta ya yoğun bakımda, hastaya direk hizmet veren, iyileşmesi ya da hastalığın daha rahat geçmesi için çaba gösteren kişiler olarak görülür, bilinir. Hemşirenin, hemşirelik mesleği denilen bir bilim dalının mensubu olduğunu ilik nakli sürecinde öğrendim. Üniversite denilen bilim yuvalarında 4 yıl ilim görüp sonrasında yüksek lisansla bilgi ve araştırmalarını insanlığın hizmetine sunuyorlar. Hastaların birebir muhatap olduğu hemşireler, hasta ve hastalıkla ilgili araştırmaya değer verilerin bilimsel araştırmalarını yapıp, geliştirilen teorilerin kabulüyle hemşirelik mesleği ve insanlığa ilim yolunda bilgi sağlıyorlar. Aynı zamanda hastaya, hasta bakım hizmeti vererek daha konforlu yaşamalarını sağlıyorlar. İyi ki hemşirelik bilimi var.” Hastamız F. Ç.