Sitede Ara

Havuz ve denizden bulaşan hastalıklar

Havuz ve denizden bulaşan hastalıklar

GÖZ ENFEKSİYONLARI
Suyun direkt tahrişi, alerjik reaksiyon ya da içerdiği mikroorganizmaların etkisi ile göz kapağının iltihaplanması şeklinde görülür. Gözde kızarıklık, yanma, batma, çapaklanma gibi yakınmalara yol açar. KULAK ENFEKSİYONLARI (YÜZÜCÜ KULAĞI) Yazın hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ortaya çıkan nem, hassas olan dış kulakta enfeksiyona zemin hazırlar. Havuz suyundan kulağa giren mantar, bakteri, virüsler kulakta enfeksiyona yol açabilirler. Önce kaşıntı daha sonra iltihaplı-pis kokulu akıntı şeklinde kendini gösterir. Kulak ağrısı ve ateş, kusma da diğer belirtilerdir. Kulak enfeksiyonu zamanla işitme kaybına yol açabilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
Özellikle kız çocuklarının dar mayo ile uzun süre havuzda vakit geçirmeleri idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştırır. Sık ve ağrılı idrar yapmaktan karın ağrısı, ateş ve kusmaya kadar değişik belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu enfeksiyonlar sıklıkla karın ağrısı ve ağrılı idrar yapma şeklinde yaşam konforunu etkileyen bir durum olmakla birlikte, uygun şekilde tedavi edilmediğinde böbrek kaybı ve diyalize kadar uzayabilen kötü sonuçlara da yol açabilir.

CİLT ENFEKSİYONLARI (MANTAR)
Genel kullanıma açık, yeteri kadar temizlenmeyen havuz, banyo ve tuvalet gibi yerlerden, terlik, havlu gibi eşyaların ortak kullanılmasından kaynaklanabilir. Kaşıntılı, kızarık veya beyaz kabuklu görünümde olan cilt mantarı ikincil cilt enfeksiyonlarına yol açabilir.

Korunma:
Gözü koruyan gözlük ve kulağa su kaçmasını engelleyecek kulak tıpası kullanılmalıdır.
Islak mayolardan olabildiğince kısa sürede kurtulmak gerekir.
Havlu, terlik gibi eşyaları ortak kullanmaktan sakınılmalıdır.
Havuzdan ziyade deniz tercih edilmelidir.
Enfeksiyonlar sıklıkla antibiyotikler ile tedavi edilir. Bu noktada mutlaka hekim kontrolünde ve gerektiğinde antibiyotik kullanılmalıdır.