Sitede Ara


Artık çağımızda boynu, beli ve sırtı ağrımayan yok gibi. Ofiste, sürekli bilgisayar başında geçirilen zamanlar bu ağrıların en önemli nedenleri olarak biliniyor. Duruş bozuklukları, ani ve yanlış hareketler, fazla ağırlık kaldırmak da yine bu ağrılara neden olabiliyor. İlerlediklerinde ciddi sorunlara neden olan bu ağrılarla yüzerek baş edebileceğiniz gibi, evde yapacağınız düzenli fiziksel egzersizler sayesinde de iyileşme fırsatı bulabilirsiniz. İşte ağrılarınızı azaltacak

6 önemli hareket...

Dik olarak oturarak ve başınızı kendi etrafında döndürmeden omuzlarınıza doğru hafifçe eğebilirsiniz. Ayrıca, sehpaya dayanarak kalçanızı  dışarı çıkarırsanız sırtınız çok kolay esneyecektir. Kasların gerilmesini ve esnemesini sağlayan bu hareketle, kendinizi öne ya da arkaya itebilirsiniz. Tabi bunu yaparken ani hareketlerden kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Öte yandan araştırmalar gösteriyor ki, kedilerin sabah saatlerinde yaptıkları omurgalarını yukarı yönlü esnetme hareketi biz insanlar için de oldukça faydalı. Ya da sırt üstü yatarak, ayaklarınızı karnınıza doğru toplayarak belirli sürelerle kalça kısmını yukarı itebilirsiniz. Bu hareket karın kaslarını esnetir. Esneme hareketlerini doğru yaptığınız taktirde sırt ağrılarınızda azalmalar olur.  

Gece yatışınızdan kaynaklanan sırt ağrılarınızı gidermek için dik oturuş pozisyonunda omuzlarınızı önce öne sonra arkaya doğru düzenli olarak hareket ettirin. Devamında, yere sırt üstü uzanarak sol bacağınızı kırın ve sağ bacağınızın üstüne yerleştirin. Altta kalan bacağınızı kendinize doğru çekin ve en az 40 saniye boyunca pozisyonunuzu koruyun. Bir bacağınızla hareketi tamamladıktan sonra diğer bacağınızla da aynısını tekrarlayın. Bu hareketler, alt sırt kaslarınızı esnetecek ve sırt ağrılarınızı geçirecektir.

Dik duruş pozisyonundayken bir bacağınızı öne uzatarak ellerinizi bacağınızın üzerinde birleştirin. Bu şekilde öndeki bacağınıza doğru hafifçe esneyin. Bu pozisyonda en az 30 saniye kalın ve sırt kaslarınız ile omuz kaslarınızı olabildiğince rahatlatın. Bu egzersiz ayrıca düzgün bir postür kazanmanıza da yardım edecektir. Ayrıca yere sırt üstü uzanın ve bacağınızı kalçadan diğer bacağınızın üzerine atın. Sağ kolunuzu tam açıyla yana doğru atarak sırt ve omuz kaslarınızı esnetin. 30 saniye boyunca bu pozisyonu koruyarak diğer bacak için aynı egzersizi uygulayın. Tüm sırt kaslarını çalıştıran bu egzersizle bel ve sırt ağrılarınızın önüne geçebilirsiniz.

Tabi kolları da unutmamak gerek. Dik oturur pozisyonunuzu koruyarak önce sağ/sol kolunuzu yana doğru açın. Elinizi bileğinizden yukarı doğru avucunuz dışa bakacak şekilde gerin. Bu hareket sizin alt kol iç kaslarınızı açacaktır. Pozisyonu bozmadan kolunuzu sırtınıza doğru gerin ve el bileğinizi kendi etrafında çevirin. Kolunuzu başınıza paralel kaldırın ve aynı hareketi tekrarlayın. Kütürdeyen kas seslerinizi duyacaksınız. Aynı işlemi diğer kolunuza da uygulayın.

Göğüs kasları içinse, dik oturur pozisyonunuzu bozmadan kollarınızı gergin olarak önde göğsünüze paralel şekilde birleştirin. Elleriniz birbirine birleşik iken, başınızın üstüne doğru kol iç kasları ve göğüs kaslarınızın gerilmesini sağlayın.

Ayak uçlarını, topuklar ayrı duracak şekilde birleştirin, İki kolunuzu da iki yanda serbest kalacak biçimde tutun. Başınız dik şekildeyken, her iki omzunuzu geriye itin, bacak kaslarınızı da kullanarak kalça ve karın bölgenizi kasın. Daha sonra dik oturur pozisyonda önce sağ sonra sol bacağınızı dik olarak gövdenize paralel olarak uzatın. Bacağınızı gergin hale getirip ayak bileğinizden ayağınızı kendi etrafında çevirin.