Sitede Ara

Güzelliği bütünleyen sağlıklı estetik

Estetik ve plastik cerrahinin ameliyat ve girişimleri vücudun herhangi bir bölgesi veya organla sınırlı olmayıp, saçlı deriden ayak tırnağına kadar vücudun tüm bölgelerinde uygulanabiliyor. Her yaş grubundaki hastaya hitap edebilen estetik ve plastik cerrahi fiziksel bütünlüğü sağlayarak hastalarının yaşamını fonksiyonel, estetik ve ruhsal açıdan kolaylaştırıyor.

 

 

Medipol Üniversitesi Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalında, hastanın tedavisine başlanmadan önce ayrıntılı değerlendirmeler yapılıyor ve elde edilen verilere göre tedavi planı gerçekleştiriliyor. Gerekli görülen durumlarda ise, bütüncül estetik yaklaşıma destek vermek üzere dermatoloji, diş, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, psikiyatri, beslenme ve diyetetik ile estetisyenlik devreye giriyor. Klinikte, estetik ve plastik cerrahi operasyonları dışında görünüm ve fonksiyonu bozan doğumsal anomaliler, baş, boyun ve cilt tümörlerinin tedavisi, yanık ve sekellerinin tedavisi, yüz kemik kırıklarının onarımı ve yüz kemiklerinin doğumsal bozukluklarının düzeltilmesi, el cerrahisi, yatak yaralarının tedavisi ve iyileşmeyen açık yara ve izlerin tedavisi de gerçekleştiriliyor.
Hasta operasyona nasıl hazırlanıyor?
Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniğine müracaat eden kişinin değerlendirilmesi bir ekip anlayışı içinde gerçekleştiriliyor.
· Bilgi formu dolduruluyor.
· Muayenesi yapılıyor.
· Görüntüler, gerekli görülürse, bilgisayar ortamında oransal bazda değerlendiriliyor.
· Uygulanacak cerrahi müdahalenin tekniğine hasta ile birlikte karar veriliyor.
· Operasyon öncesi gerekli tetkik ve tahliller tamamlanıyor.
· Operasyon sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar hasta yakından takip ediliyor.
Yüz estetiğinde modern ve bilimsel teknikler
Estetik burun ameliyatı (rinoplasti)

Buruna yeni bir şekil verilmesi işlemidir. Bu işlemde, burun küçültülür veya büyütülür. Burun ucu yeniden şekillendirilir, burun tabanı daraltılabilir, burun delikleri küçültülebilir, burun ucu kaldırılabilir ve kişinin yüzündeki diğer anatomik yapılarla uyumlu yeni bir burun şekli oluşturulur. Bu işlemler yapılırken kişinin nefes problemi varsa bunlar da düzeltilir. Sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılan işlem 1-2 saat sürer. Elde edilen sonuç kalıcıdır.
Yüz germe (face lift)

Yüz germede, sarkmış fazla cildin yağ dokusunun çıkarılması ve yüz adalelerinin sıkılaştırılmasından sonra gerilmiş cilt yeni şekliyle yüze örtülür. Bu işlemler, boyun germe, alın germe, gözkapağı cerrahisi rinoplasti gibi yüz bölgesinin diğer cerrahi işlemleriyle birlikte yapılabilir. Yüz germe işlemi kişiyi daha genç gösterecektir.
Gözkapağı cerrahisi (blefaroplasti)
Fazla deri, yağ ve adalenin çıkarılmasıyla göze daha canlı bir ifade verilmesi işlemidir. Bu işlemle kişiye daha yaşlı ve yorgun ifade veren hatta görmeyi engelleyen sarkmış üst gözkapağı ve torbalardan kurtulmuş olunur. 
Kaş kaldırma, alın germe
Saçlı deri içinden girilip kaşlar kaldırılarak ve alın çizgileri yok edilerek daha genç ve dinamik bir görünüm kazanılır.
Kepçe kulak
Kulak problemleri, kulak arkasından bazen de kulak önünden girilip kıkırdaklara yeniden şekil verilerek düzeltilebilir.
Dudak estetiği
Değişik dolgu maddeleriyle dudak kalınlaştırılabildiği gibi kişinin kendi yağ ve dokusunu kullanarak daha doğal sonuç elde edilir.
Kimyasal peeling
Kimyasal bir madde kullanarak; güneşten zedelenmiş, lekelenmiş ve renk değişikliğine yüz cildinin üst tabakasının atılarak daha dinamik ve genç görünür hale getirilmesi işlemidir.
Kollegen ve yağ enjeksiyonu
Kırışıklıkları, çökükleri doldurmak ve dudak gibi anatomik bölgeleri belirginleştirmek amacıyla kullanılır.
Dermabrazyon
Akne izleri, yara izleri, yüzdeki kırışıkların düzeltilmesi amacıyla kullanılır.
Botox enjeksiyonu
Kaşlar arasındaki çizgilere neden olan adalelere, alın çizgilerine yol açan alın adalelerine ve gözün alt ve dış kısmındaki kırışıklıklara yol açan göz çevresi adalelerine çok ufak dozlarda yapılarak bu adaleler felç edilir. Sonuçta bu adalelerin neden olduğu kırışıklıklar ve çiğiler kaybolur.
Vücut estetiğinde kombine yaklaşımlar
Liposuction

Diyet ve egzersizlere yanıt vermeyen bölgesel yağların vakum yardımıyla alınarak vücuda yeni şekil verilmesidir. Çene altı, yanaklar, üst kollar, karın, baldır, kalça, bacak, diz çevresi ve ayak bilekleri gibi bölgelerden yağ alınabilir. Yapılacak işlemin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi yapılabilir.
İncelmenin yeni yöntemi: Vaser Liposelection

Vücutta biriken fazla yağ dokulardan kurtulmak için şimdiye kadar başvurulan yöntemlere Vaser Liposelection yani üçüncü kuşak bir ultrasonic liposuction yöntemi de eklendi. Diğer yöntemlerle kıyaslandığında, operasyondan sonra ağrı, şişlik ve morluk gibi yan etkileri minimum seviyeye indiren bu yöntemden sonra hasta kısa sürede işinin başına dönebiliyor. Vücudun bütün bölgelerine yapılabiliyor. Karın, bel, meme, bacak içleri, çene altı ve yanak gibi bölgelere rahatlıkla uygulanabiliyor.
Karın germe (abdominoplasti)
Karın bölgesindeki fazla olan yağ ve cildin çıkartılarak, karın adalelerinin ve karın ön duvarının sıkılaştırılması işlemidir. Bu işlem için uygun adaylar, diyet ve egzersizlere cevap vermeyen, gevşek, sarkık ve yağlı karnı olan kişilerdir. Bu işlemle, doğumlardan sonra veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde diriliğini yitiren karın adaleleri ve cilt normale getirilir. Elde edilen sonuç uzun süreli olup, dengeli beslenme ve sporla birlikte kalıcıdır.
Meme protezi
Meme protezi kullanılarak memenin şekil ve boyutunun büyütülmesi işlemidir. Memesini küçük bulanlar, doğumdan sonra memesi küçülenler, meme boyutlarında asimetri olanlar, kanser nedeniyle memesi alınanlar bu operasyona adaydırlar. Protezler silikon bir kılıftan oluşmuştur. İçinde silikon jel, serum fizyolojik gibi doldurucular bulunur. Değişik tipte, boyutta ve şekildedir. Meme şekline, göğüs kafesi yapısına ve meme cildinin durumuna göre hangi cerrahi yaklaşımın ve protezin uygun olacağına karar verilir. Meme protezleri hamileliği ve süt vermeyi olumsuz etkilemez. Elde edilen sonuç kalıcıdır. Meme protezlerinin kanser veya başka bir hastalığa yol açmadığı artık bilinmektedir.
Meme küçültülmesi (redüksiyon memoplasti)
Büyük memeler sırt, bel ağrısı, pişik, iskelet bozuklukları ve solunum problemleri oluşturabilir. Fazla yağ, meme dokusu ve cilt çıkarılarak meme küçültülür ve yeni şekli verilir. Memenin, cildi, büyüklüğü değerlendirilip ölçümler yapılarak uygulanacak tekniğe karar verilir. Tüm tekniklerde fazla olan meme dokusu, yağ ve cilt çıkarılarak meme başı normal anatomik yerine getirilip, kalan dokularla memeye yeni şekil verilir.
Sarkmış göğüs estetiği
Fazla cildin çıkarılmasıyla, sarkmış memeye yeniden şekil verilip, normal anatomik haline getirilmesidir. Yıllar içerisinde, hamilelik, emzirme ve yerçekimine bağlı olarak meme sarkar. Meme cildi elastikiyetini kaybederek şeklini ve diriliğini yitirir. Sarkmanın yanı sıra volüm kaybı da varsa büyütme işlemiyle birlikte dikleştirme işlemi yapılır. Muayene sonrası cildin yapısına, meme volümüne ve sarkma derecesine göre uygulanacak tekniğe karar verilir. Meme dikleştirme işlemi emzirmeye engel olmaz.
Uzman bir ekip ve en gelişmiş yöntemle saç ekimi

Saç ekimi, bir başka deyişle saç nakli, sağlıklı ve genellikle başın arkasındaki güçlü saç köklerinin alınarak seyrelmiş ya da tamamen açılmış bölgelere taşınması işlemidir. Günümüzde saç ekiminde en sık kullanılan FUE (Follicular Unit Extraction) tekniğidir. FUE tekniği, nakledilecek köklerin tek tek mikromotor olarak adlandırdığımız özel bir aletle alınması sonucu elde edilir. Yöntemin üstünlüğü, teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin belli olmamasıdır. Dikiş gerektirmeyen bu yöntemde yara izi kalmaz. Saç ekimi sonrası doğal bir görünüm elde edilir. Böylece saç kaybına bağlı oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi sorunların da önüne geçilip, bireylerin kendilerini daha iyi hissetmesi sağlanabilir. Yöntem, lokal sedasyon altında gerçekleştirilir.