Sitede Ara

Yüksek risk grubundaki kişiler ekim, kasım, aralık ayında grip aşısı yaptırabilirler. Fakat 65 yaşın altındaysanız ve herhangi bir hastalığınız yoksa aşı yaptırmanız gerekmez.


Grip, kış aylarında görülen ve genelde kendiliğinden düzelen bir viral infeksiyondur. Virüs en sık öksürük ve hapşırma ile çevreye yayılarak solunum yoluyla bulaşır. Ayrıca öpüşme ve tokalaşma gibi temaslarla ve ortak kullanılan eşyalarla (havlu gibi) bulaşabilir. En çok görülen semptomları yüksek ateş, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür. Gribin etkili bir antibiyotik tedavisi yoktur. Çünkü hastalık bir viral infeksiyon olup antibiyotiklere cevap vermez. Hastalık genellikle bir hafta içinde kendiliğinden düzelir. Ancak altta yatan başka bir hastalığı olanlarda ve yaşlılarda beyin iltihabı (ensefalit) ve solunum yetmezliği gibi ölüme götüren sonuçlara sebebiyet verebilir. Virüsün birçok tipi olduğundan hastalığı geçirmek bağışıklık sağlamaz. Bu nedenle yüksek risk grubundaki kişilere her yılın ekim, kasım ve aralık aylarında grip aşısı yapılması önerilir. Kışa girmeden alınacak bu önlem, gribin ağır semptomlarından sizi koruyacaktır.

YÜZDE YÜZ KORUMAZ
Peki kimler grip aşısı yaptırmalıdır? 65 yaş ve üzerindeki kişiler, kalp yetmezliği, kronik akciğer, kronik böbrek, kanser, vücut direncini baskılayan (immunsupresif) ilaç alan, organ nakli hastaları, kemik iliği nakli hastaları, kan hastalığı olan hastalar (lösemi, lenfoma gibi), gebeler, 6 aylıktan büyük çocuklar ve hastanede çalışanlar mutlaka bu mevsimlerde grip aşılarını yaptırmalıdırlar. Grip aşısı yumurtada üretildiği için yumurta alerjisi olanlara aşı yapılmaz. Grip virüsü her yıl kendini değiştirdiğinden her yıl yeni üretilmiş aşı ile aşılanmak gerekir. Aşı yapıldıktan sonra vücudumuzda virüse karşı antikor üretilmeye başlanır ve bu antikorlar infeksiyona karşı bizi korur. Ancak koruyuculuğu yüzde yüz değildir. Bu nedenle aşı olsak bile grip bulaşmasını engelleyecek koruyucu önlemleri almaya devam etmek gerekir. Diğer yandan eğer 65 yaşın altındaysanız ve herhangi başka bir hastalığınız yoksa grip aşısı yaptırmanız gerekmez.