Sitede Ara

Göz seğirmesi, göz kapağı kaslarının istemsiz, tekrarlayan kasılması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, genellikle göz kaslarını kontrol eden sinirlerdeki küçük bir uyarılmadan kaynaklanmaktadır.

Göz seğirmesi genellikle ağrısız ve kendiliğinden düzelebilmektedir. Ancak, bazı durumlarda uzun süre devam edebilmektedir. Kişinin görüşünü etkileyebilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Göz seğirmesi stres, yorgunluk, uykusuzluk, göz yorgunluğu, göz enfeksiyonları, göz kapağı enfeksiyonları, göz kuruluğu, kafein veya alkol tüketimi gibi birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. 

Göz Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, göz seğirmesine neden olan temel faktöre bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, yorgunluk veya stres nedeniyle ortaya çıkan göz seğirmeleri genellikle dinlenme, stresten kaçınma veya gevşeme teknikleri gibi basit yöntemlerle hafifletilebilmektedir. Ancak, geçmeyen durumlarda uzman doktor tarafından kullanılması önerilen ilaç tedavileri bulunmaktadır. Doktor, en uygun tedavi yöntemlerini hastaya göre belirlemektedir.