Sitede Ara

Göz Küresinin Alınması ve Protez

Göz Küresinin Alinmasi ve Protez İçin Yuva Oluşturulmasi (Evisserasyon-Enükleasyon)

Gözünü kaybetmiş olan hastaya psikolojik destek sağlamak ve normale yakın bir estetik sonuç elde etmek amacıyla enükleasyon ve evisserasyon ameliyatları ve bu ameliyatlar sırasında sonra değişik implantlar (sfer) kullanılmaktadır.

Evisserasyon; gözün beyazının içini boşaltılarak beyazının gözde kalması şeklinde yapılan göz ameliyatıdır. Göz küresinin beyaz kılıfı yerinde bırakılır içerideki dokular uzaklaştırılır ve bu boşluğa sfer denilen küre yerleştirilerek daha sonradan yapılacak  protezin hareketini sağlanması için hazırlık yapılır. Ağrılı görmeyen gözler, travma sonrası küçülmeye uğramış şekil ve hacim bozukluğu oluşan gözlerde bu ameliyat başarı ile uygulanır.

Bazen travmanın büyüklüğü ile ilişkili olarak gözün beyaz kısmında çok büyük hasar meydana gelmişse veya tümör nedeniyle geride göz dokusu bırakılmayacak bir ameliyat söz konusu ise gözün beyaz kısmı da dahil tüm kısımları ameliyatla alınır. Bu şekilde yapılan ameliyata ise enükleasyon denilir. Bu ameliyatta sadece gözü hareket ettiren dış kaslar yerinde bırakılır ve sfer denilen küreye kaslar uygun şekilde tutturularak ileride ön kısıma konulacak protezin hareketine imkan sağlanır.

Göz içine konan bilye akrilik, silikon ve poröz maddelerin (hidroksiapetit, poroz polietilen malzemelerden) kalitesi ve boyutları çok önemlidir. Hafif olduğu ve içine damar ve doku gelişimi mümkün olduğu için poröz malzemeler günümüzde en çok tercih edilen malzemelerdir. Hafif olmaları yıllar içinde yanağa doğru çökmeyi önler. İçlerine damar ve doku yürümesine izin vermeleri ise, daha iyi bir protez hareketi sağlar.

Hastalara yapılan bu ameliyatların son aşamasında yapışıklıkları önleyecek geçici bir plastik koruyucu (konfermer) uygulanır. 6-8 haftalık iyileşme süreçlerini tamamlandıktan sonra ameliyat olan gözün kalan yuvasından kalıp alınır ve diğer gözün fotoğrafları alınır. Sağlam gözün renk ve şekline uygun bir protez, protez merkezi tarafından hazırlanarak hastaya uygulanır. Bu uygulamalarla hareketli ve dışarıdan farkedilmeyecek kadar iyi bir  kozmetik sonuç alınabilmektedir.

Merkezimizde daha önce protez için yuva oluşturulması ve protez uygulaması yapılan fakat diğer gözle simetrisini kaybetmiş, kapak düşüklüğü, protez çökmesi veya ağrılı protez sorunları yaşayan hastalara da gerek yuvaya gerekse kapaklara yapılan cerrahi tedaviler ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.