Sitede Ara

Cihan Müslim, 15 yıl arayla 2 kez kansere yakalandı. Yakalandığı dil kanserinden 5 saatlik bir operasyonla kurtuldu. Müslim’e göğüs bölgesinden alınan kaslarla yeni bir de dil yapıldı.

Cihan Müslim’in hayatı, dilinde çıkan yaralar sonucunda değişti. 15 yıl önce lenfoma tanısıyla radyeterapi de alan hasta, yarası dilin arkasında olduğu için uzun süre fark etmemiş. Daha sonra Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde muayenesi yapılan, filmleri çekilip biyopsisi alınan hastaya dil kanseri tanısı kondu. Ameliyat kararı alınan hastanın süreciyle ilgili bilgi veren Medipol Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Altın ,“Hastanın bütün dilin alınması, 2 taraflı lenf bezlerinin temizlenmesi ve rekonstrüksiyon yapmak gerekiyordu. Hastayı ameliyata aldık. Ağızda çok geniş bir temizlik yapıldı, bu yüzden orada da büyük bir boşluk çıktı ortaya. Bu yüzden göğüs kafesinden flep çevrildi. Yani göğüs kafesini saran kası cildiyle beraber dilin olduğu kısma yeni bir dil olarak yerleştirdik. Riskli bir ameliyattı, nüks etmemesi gerekiyordu. Çünkü genelde dil kanserinde nüks oranı yüksektir” diye belirtiyor. Yrd. Doç. Dr. Altın hastanın şu anki durumunu ise şöyle açıklıyor: “Yeni yaptığımız dil eski dilin fonksiyonlarını tamamen yerine getirmese de en azından konuşma, yutma, sesin ağızda şekillenmesi gibi yaşamsal fonksiyonlarını sağladı. Hasta şu an çok iyi. Yutmada sorun olmaması ise en sevindirici gelişme.”

MASADA KALIRSIN DEDİLER

Cihan Müslim ise yaşadıklarını şöyle ifade ediyor: “Bir devlet hastanesine gittiğimizde gırtlağın tamamen alınması gerektiğini ve bu ameliyat esnasında masada kalabileceğimi söylediler. Daha sonra Medipol Üniversitesi Hastanesi’ne geldiğimde dil kanseri olduğum söylendi. Ameliyat kararı alındı, 5 saat sürdü. Fakat başka ellerde daha uzun sürebilirdi. Doktorlarıma her şey için teşekkür ediyorum. Konuşmam çok iyi, yutmada sorun yaşamıyorum.” Müslim, şimdilerde kanseri ikinci kez yenmiş olmanın mutluluğunu yaşıyor. Yeniden konuşabiliyor, yemek yiyebiliyor... Yrd. Doç. Dr. Altın son olarak şunları ekliyor: “Dil kanserlerinin en büyük nedenlerinden biri sigara. Ağız hijyeninin kötü olması, uygun olmayan protezin uzun süre kullanımı da diğer nedenler arasında. Hastalar, dilde şişlik ve renk değişikliği varsa geçer diye beklememeli. 2 haftayı geçen ağız yaralarında mutlaka hekime başvurmalı.”