Sitede Ara

Gırtlak (Larenks) Kanseri Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Larenks kanseri, gırtlak adı verilen solunum yollarının alt bölümünde bulunan ve ses üreten organın kanserleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Gırtlak kanseri nedenleri arasında sigara, tütün ve alkol kullanımı, HPV (Human Papillomavirus) enfeksiyonları, ağız ve boğaz kanseri geçmişi bulunabilmektedir. Belirtileri arasında ise boğaz ağrısı, ses değişikliği, nefes darlığı, yutma güçlüğü, öksürük ve boyunda şişlik yer almaktadır.

Gırtak (Larenks) Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gırtlak kanseri tedavisi, hastanın durumuna ve kanserin yayılım düzeyine göre farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Amaç, kanseri yok etmek veya kontrol altında tutmak, sesin korunması veya restore edilmesi ve hastanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesidir. Genel olarak uygulanabilecek tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Cerrahi Tedavi
Kanserli doku ve etrafındaki sağlıklı doku çıkarılabilmektedir. Ayrıca hastanın durumuna ve tedavi sürecine göre gırtlak dokusunun tamamı ya da bir bölümü çıkarılabilmektedir.

Radyoterapi
Radyo dalgaları kullanılarak kanserli doku yok edilir. Radyoterapi tek başına veya cerrahi ile birlikte kullanılabilir.

Kemoterapi
Kanserli hücreleri yok etmek veya yavaşlatmak amacıyla ilaçlar kullanılmaktadır. Kemoterapi tek başına, cerrahi ya da radyoterapi ile birlikte kullanılabilmektedir.

Kombine Tedaviler
Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi gibi farklı tedavi yöntemlerinin birleştirilmesi ile yapılabilmektedir.