Sitede Ara

Geriatri Nedir? Geriatri Uzmanı Ne Yapar?

Geriatri Nedir? Geriatri Uzmanı Ne Yapar?

Geriatri Nedir?

“Geriatri” iç hastalıkları yani dahiliyenin bir yan koludur. Genel anlamda “yaşlı sağlığı ve hastalıkları” ile ilgilenen bir branştır. Geriatri bölümünde 65 yaş ve üstü kişilerin hastalıklarına tanı konulmakta ve gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

 

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

 

Geriatrist Ne Yapar?

“Geriatrist” olarak isimlendirilen ve bu alanda hizmet yapan hekimler İç Hastalıkları ihtisası sonrası uzman olduktan sonra 3 yıl daha yaşlı sağlığı alanında eğitimlerini tamamladıktan sonra “Geriatri Uzmanı” olarak hizmet verebilmektedir. 

Sosyal, ekonomi ve sağlık alanındaki gelişmelere parelel tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus artmaktadır. “65 yaş ve üstü” olarak tanımlanan geriatrik yaş grubundaki bireylerde yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, Parkinson Hastalığı, hormonal problemler, enfeksiyonlar ve kanserler gibi hastalıkların sıklığı artmaktadır. Yukarıdaki hastalıklar ve ismi sayılamayan diğer kronik hastalıkların birden fazla birlikteliği de bu yaş grubunda daha sık görülmektedir. 

Yaşlı birey, ilerleyen zamanla fiziksel ve zihinsel değişikliklerin ve rezerv azalmasının sonucunda demans, beslenme problemleri, kas ve kemik erimesi, depresyon, huzursuzluk, idrar/gaita kaçırma, düşme, yatak yaraları, uyku problemleri, çok sayıda ilaç kullanımı gibi yaşlı yakınlarının bile yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen sağlık problemleri ile karşı karşıya gelmektedir. Bu durum çoklu sağlık problemi olan yaşlının mümkün olduğunca tek merkezde değerlendirilmesi gerekliliğini doğurmakta ve geriatri bilimine duyulan ihtiyacı da artırmaktadır. Geriatrist yukarıdaki kronik hastalıklar ve şikayetlerle gelen bireyleri fiziksel, sosyal, psikolojik, çevresel tüm yönleri ile değerlendirip bütüncül bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Öte yandan kilo kaybı, halsizlik, kansızlık, ağrı gibi bazı sağlık sorunları olan, ancak hastalıkları açıklanamayan kişilere de geriatrik araştırma yapılmaktadır.

Geriatri bölümü, 65 yaş ve üstü kişilerin sosyal ve fonksiyonel yaşam kalitelerini artırmak amacıyla da çalışmalar yürütmektedir. Bu alanda yalnızca hastalıkların tedavisi değil, koruyucu hekimlik uygulamaları da yapılmaktadır. Yani sağlıklı yaşlanma için gerekli olan öneriler ve işlemler de koruyucu hekimlik kapsamında hastalara uygulanmaktadır. Geriatri, yaşlı kişilerin yaşam kalitesini arttırma üzerine de çalışmaktadır. Dolayısıyla, yalnızca sağlık problemleri olan hastalar değil, sağlıklı bir yaşam isteyen herkesin, geriatri bölümüne başvurması önerilmektedir. Çünkü bilim dalının amaçlarından birisi de yaşlı kişilerde beklenen yaşam süresi üzerinde kaliteli bir artış sağlanabilmesidir. Kişilerin sağlık sorunu olsun ya da olmasın, geriatri alanında uzman desteği alabilmektedirler.

Geriatri kliniğimizde, yalnızca hastalıkların tedavisi değil, koruyucu hekimlik uygulamaları da yapılmaktadır. Kliniğimizin ilgi alanına giren hastalık veya durumların bazıları:

 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Kemik erimesi
 • Huzursuzluk
 • İdrar/gaita kaçırma
 • Unutkanlık, demans
 • Denge problemi, düşme
 • Yatak yaraları
 • Uyku problemleri
 • Kansızlık
 • Kilo kaybı
 • Depresyon
 • Beslenme bozukluğu
 • Çoklu ilaç kullanımı

Geriatrist yukarıdaki kronik hastalıklar ve şikayetlerle gelen bireyleri fiziksel, sosyal, psikolojik, çevresel tüm yönleri ile değerlendirip bütüncül bir yaklaşım ortaya
koymaktadır.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Sevgi Aras 
Geriatri Uzmanı
19 Temmuz 2022