Sitede Ara

Herkeste bir Ajda Pekkan olma isteği aldı başını gidiyor! Fakat bu istek pek de sağlıklı değil. Yanlış cerrahi müdahaleler, kremler, sağlıksız makyaj malzemeleri derken cilt daha da yaşlanabiliyor.

Artık günümüzde herkes olduğundan daha genç görünmenin derdinde. İnsanlar bu uğurda çok fazla paralar harcıyorlar, olmadık riskler alıyorlar. Herkeste bir Ajda Pekkan olma isteği aldı başını gidiyor! Fakat bu istek pek de sağlıklı değil. Yanlış cerrahi müdahaleler, kremler, sağlıksız makyaj malzemeleri derken cilt daha da yaşlanabiliyor. Burada önemli olan doğal yollardan cildi korumak, dolayısıyla daha genç görünmeyi sağlamak. Bu da beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirerek mümkün. Elbette yaşlanma kaçınılmaz, önerilerimiz bu süreci yavaşlatmaya yönelik. İşte 7 maddede genç görünmenin yolları...

Beslenmeye dikkat

Belirleyeceğiniz sağlıklı bir beslenme programı vücudunuzun dinamiği için oldukça önemlidir. Katkı maddesi bulunmayan, işlenmemiş, doğal gıdalar fit ve genç kalmanız için size yardımcı olacaktır. Meyve ve sebze açısından zengin bir beslenme programı saati geri döndürebilir unutmayın. Ayrıca kafeini azaltmak sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Uyuyun da büyüyün

İnsan vücudu her gün en fazla 7 saat uyuma ihtiyacı hisseder. Deliksiz uyuyacağınız bu 7 saat cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca kaliteli bir uyku büyüme hormonu salgılanmasını sağlar. Bu da ölü hücrelerden kurtulmak demek. Kişi uykusuz kaldığında kortizol eksikliği yaşar. Bu da vücudunuzu hem iç hem de dıştan etkiler. İyileşme, hafıza, cilt esnekliği, normal kortizol düzeyi ve metabolizmanızı düşünüyorsanız uykunuza önem verin.

Toksinlere elveda

Genelde bahar gelince detoks listeleri havada uçuşur. Fakat mevsim farketmez, vücudumuzdaki toksinlerden arınmak 
için detoks şart. Maruz kaldığımız kimyasallar ve onların yan etkileri bünyenizi yorabilir, sizi olduğunuzdan da bitkin gösterebilir. Çözümü artık herkes biliyor! Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, detoks çorbaları, çayları ya da uygulamaları tercih edilebilir. Cildiniz hemen farkı yansıtacaktır.

Güneş kremiyle koruma

Günümüzde çok fazla maruz kalınan güneş başta cilt kanseri olmak üzere bir çok soruna neden olabiliyor. Kırışıklıklar, kılcal damarlarda çatlama, güneş lekeleri sadece yazın deniz kenarında güneşlendiğinizde oluşmuyor. Normal hayatın akışında, yolda yürürken ya da araba kullanırken cildinizi güneş kremiyle koruma altına alın. Ayrıca UV koruması sağlayan güneş gözlükleriniz bulutlu havalarda bile çantanızda bulunsun. Bu, sizi göz çevresindeki kırışıklıklardan da koruyacaktır.

Harekette kalın

Spor yapmak hem ruhen hem bedenen fayda sağlar. Bu sayede kendimizi zinde, mutlu ve enerjik hissederiz. Yapacağımız egzersizler kemik yoğunluğumuzu arttırarak genç görünmemizi sağlar. Kardiyo, tempolü yürüyüş, yüzme gibi egzersizleri periyodik olarak yapmayı ihmal etmeyin. Bilhassa kadınlar otuz yaşından sonra dönemsel olarak kas kütlelerini kaybederler. Bunun önüne geçmek için de yine spor oldukça önemli. Ve tabi sarkmayan bir deri, genç görünmenin olmazsa olmazı.

Uzak dur stres!

Bedenimize iyi baktığımız gibi ruhumuzu da ihmal etmememiz gerekir. Stresli yaşamın tüm izleri yüzümüze yansımasın istiyorsak, onunla baş etmemiz gerekir. Çalışma hayatında yaşadığınız sorunlar stresinizin birincil kaynağı ise sevmediğiniz 
işten ayrılmak da bir adım olabilir. Çok çalışmak zorunda kaldığınız işler sağladıkları stresle kalp hastalıklarına neden olabilirler. Çözüm iş değişikliği ve elveda stres... Eğer ayrılma imkanınız yoksa, sizi mutsuz eden düşünceleri unutmaya çalışarak pozitif düşünmeye çalışın, sevdiğiniz şeylere odaklanın.

İyileşecek miyim doktor?

Sonunda pişman olmamak ve geç kalmamak için doktor kontrollerini aksatmamalısınız. Sağlam vücut, genç görünmenin en temel şartı. Bu nedenle rutin doktor kontrollerinizi aksatmayın. Kan tahlillerinizi yaptırın, tansiyon ve diyabet konusunda bilinçli olun. 
Herkeste