Sitede Ara

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El ayak ağız hastalığı, insan vücudunda etrafa yayılan bir virüs nedeniyle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık en sık olarak ayakların iç yüzeyinde veya ayaklar arasında görülmektedir. El ayak ağız hastalığının belirtileri arasında ağrılı, kabarcıklı döküntüler, kızarıklık ve şişme bulunmaktadır.

Hastalık genellikle kendiliğinden iyileşir, ancak ağrıya veya şiddetli kaşıntıya neden olabilmektedir. El ayak ağız hastalığı genellikle çocuklar ve genç yetişkinlerde görülmektedir. Ağır vakalarda doktor muayenesi ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

El Ayak Ağız Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El ayak ağız hastalığı olan kişiler genellikle zaman içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak, hastalık belirtileri şiddetli veya rahatsız edici ise mutlaka uzman bir doktora başvurularak uygun görülen tedavi seçenekleri belirlenerek, uygulanmaktadır.

Ağrı giderici ilaçlar: Ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için ağrı giderici ilaçlar kullanılabilmektedir.

Soğuk uygulamalar: Ayakların şişmesini azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için buzlu suya batırılmış havlu ya da soğuk mendil kullanılabilmektedir.

Temizlik: Hastalık bulaşmasını önlemek ve belirtileri hızlandırmamak için düzenli olarak ayakların iyi bir şekilde yıkanması gerekmektedir.

Terleme önleme: Ayakların terlemesini önlemek için haftada bir kez terletmeyen çorap veya ayakkabı giyilmesi önerilmektedir.

Cildi nemlendirme: Kabarcıkların kurumasını ve kaşıntıyı azaltmak için cildin nemlendirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, hastalık başka vücut bölgelerine yayılıyorsa veya ciddi bir şekilde tehdit edici durumlar ortaya çıkarsa, bir doktora başvurulması gerekmektedir.