Sitede Ara

Domates Gribi Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Domates Gribi Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Domates Gribi Nedir?

Domates gribi diğer adıyla domates ateşinin Hindistan’da ortaya çıkan ve küresel çapta paniğe yol açan bulaşıcılığı yüksek, el, ağız ve ayak hastalığının bir çeşidi olduğu düşünülse de bu konuda araştırmaları tamamlanmamıştır. Saygın tıp dergisi Lancet dergisinde yayımlanan ilk araştırmanın sonuçlarına göre viral enfeksiyon hastalığıdır. Domates gribi hayatı tehdit edecek türde bir virüs değildir.

Domates Gribi Belirtileri Nelerdir? Kimlerde Görülür?

Son derece bulaşıcı olan Domates gribi Covid 19’a benzer belirtilerle seyrediyor. Yüksek ateş, boğaz, vücut, kas eklem ağrıları gibi semptomlarla başlıyor. Ardından ciltte kırmızı döküntülerle ilerliyor. Kırmızı lekeler domatese benzediği için hastalık bu adı aldı. Hastalık 1 ila 9 yaş arası çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış bireylerde görülüyor.

Domates Gribi Korunma Yolları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ölümcül olmayan virüsün aşısı veya ilacı henüz bulunmuyor. Öncelikle izolasyon, bol sıvı alımı, ateş ve ağrı için semptomatik ve destekleyici tedaviler uygulanıyor. Yakın temasın önlenmesi, temas edilen yüzeylerin temizliğine dikkat edilmesi ve kişisel eşya kullanımı hastalığın önlenmesi açısından önem taşıyor.

Domates Gribi Maymun Çiçeği Varyantı mıdır?

Çocuklarda gözlenen ilk semptomların yüksek ateş, kızarıklık ve eklemlerde yoğun ağrı özellikleriyle Chikungunya hastalığının semptomlarına da benzer.

Domates gribi, adını vücutta yavaş yavaş domates boyutuna ulaşan kırmızı ve ağrılı kabarcıkların ve bu lezyonların soyulup patlaması temelinde alıyor. Bu kabarcıklar, genç bireylerde maymun çiçeği virüsü ile görülen lezyonlara benziyor. Ayrıca Domates gribinde ciltte döküntüler de görülebiliyor. Diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, ishal, ateş, sıvı kaybı, eklemlerde şişme, vücut ağrıları ve Dang hummasında görülenlere benzer yaygın semptomlar bulunuyor. Bu semptomları olan çocuklarda Dang, Chikungunya, Zika virüsü, Varicella-zoster virüsü ve Herpes tanısı için moleküler ve serolojik testler yapılır, bu hastalıkların ekartasyonu sonucunda Domates virüsü tanısı konur.

Domates Gribi Bulgu  Semptomları Nelerdir?

  • Vücutta kırmızı ağrılı kabarcıklar, bu lezyonların patlaması
  • Ciltte döküntü
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Ateş
  • Sıvı kaybı
  • Eklemlerde şişme
  • Vücut ağrıları
  • Dang Humması semptomları