Sitede Ara

Vücut uzuvlarında anormal büyümeler vardı, şekeri 300’den aşağı düşmüyordu, diyabet hastası olduğunu zannediyordu. Gerçek yıllar sonra Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde ortaya çıktı. Seher Serpil Karahan’ın alnında hipofiz bezinden kaynaklanan 2.5 santimlik iyi huylu tümörü vardı.


Seher Serpil Karahan, hastalığına tesadüfen teşhis konulan hastalardan biri. Kanser olan annesini ameliyat ettirmek için hastanemize başvuran Karahan’ın hastalığına refakatçi olduğu o günlerde kesin tanı konmuş. Endokrinoloji bölümünden Doç. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı’nin dikkati sayesinde, hipofiz bezinden kaynaklanan iyi huylu tümör teşhisi konulan hasta o günleri şöyle anlatıyor: “Elimde, ayağımda, çenemde orantısız bir şekilde büyüme vardı. Annemi Mehmet Fatih Bey’e getirdiğimde, hocamız ‘anneniz iyileşince siz gelin’ dedi. Yüzüme bakarak hastalığımın teşhisini koymuştu. Meğer alnımda 2.5 santim tümör varmış. Bu sürece kadar diyabet hastası olduğum düşünüldüğü için, buna yönelik tedavi görüyordum. Şekerim 300’den aşağı hiç düşmüyor, gözlerim görmüyordu. Aşırı terliyordum, ayağıma göre ayakkabı bulamıyordum. Diyetime harfiyen uymama, insülün kullanmama rağmen sağlık bulamıyordum.”

ON YIL TÜMÖRLE YAŞAMIŞIM
Başka bir hastanede profesör tarafından takibi yapıldığı halde doğru teşhis konulamayan Karahan’ın tümörü, kontrolsüz hormon salınımına neden olduğu için şekerinin düşmediğini kesin teşhisten sonra öğrenmiş. Acilen ameliyat kararı alan hasta “3 kez ameliyathaneden geri döndüm, çünkü şekerim hala düşmüyordu. Bir haftanın sonunda ameliyata alınacak seviyeye geldi şekerim. Ameliyat olduktan sonra her şey düzeldi. Çenemde gelişen anormal büyümeler durdu. Ellerim ayaklarım normal insanınki gibi oldu. Bunun nasıl bir mutluluk olduğunu anlatmam imkânsız. Sosyal hayatınızı bile öyle olumlu etkiliyor ki” şeklinde konuşuyor. Karahan “Herkes bana ‘sen diyabet hastasısın’ dedi. Bu yüzden çok sıkıntı çektim. Ameliyattan sonra her şey düzeldi. Şimdi gözlüğü, insülini attım. Şekerim 150’ye bile çıkmıyor. 10 yıl bu tümörle yaşamışım. Ben hissediyordum ama tabi doktor olmadığım için bana söylenenlere inanıyordum. Bunu fark eden hocamız Doç. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı’ya çok teşekkür ediyorum. Artık sağlığıma kavuştum” diye de belirtiyor. Seher Serpil Karahan’ın rutin kontrolleri halen sürüyor. Şekeri normal seviyelerde seyrederken, vücut uzuvlarındaki anormal büyümeler de durdu. Senelerce şeker hastasıyım diyerek sürdürdüğü yaşamı artık daha rahat!