Sitede Ara

Gözyaşı kanalları gözyaşı üretmez fakat göz yaşını dışarı atar. Gözyaşı normalde göz kapağının yakınındaki burun içindeki ince kanallar aracılığıyla atılır. Bu gözyaşı kanalları bir şekilde daralır yada tıkanırsa göz sulanması ortaya çıkar.

Bu kanal doğumsal nedenlere bağlı olarak tıkalı olması durumunda işlevini yerine getiremez. Gözyaşı kanalının burun tarafında bulunan ince bir zar, yeni doğan bebeklerin büyük kısmında ilk 2 ay içinde açılmakta ve göz yaşarması düzelmektedir. Gözlerde yaşarma ve çapaklanma şikayetiyle gelen çocukların yüzde 8-15’inde gözyaşı tıkanıklığı görülüyor. Ailelerin, gözünde çapaklanma ve sulanma varsa vakit kaybetmeden bebeği uzman doktora götürmeleri gerekir.


Tedavi

Bir yaş altındaki bebeklerde ilk tedavi seçeneği olarak gözyaşı kesesi  bölgesine masaj uygulanması önerilir. Bebeklerin yüzde 95’inde ince bir zar şeklinde olan tıkanıklığın ortadan kalkar. Gözyaşı kesesine uygulanacak masajın doğru şekilde yapılması önemlidir ve uzman doktor tarafından aileye öğretilmelidir. Ancak masaj ve damla tedavisine karşın, kanal tıkanıklığı 1 yaşa kadar düzelmez ise genel anestezi altında ince bir sonda ile kanal açılmaya çalışılır. Bu işlem hafif bir genel anestezi altında yapılan basit bir cerrahi girişimdir ve bebek 12-18 ay arasındayken uygulanabilir. Tedavide geç kalınmaması önemlidir. Çünkü bebek 18 aylık olmadan önce basit bir girişimle düzeltilebilen bu problem, ileri yaşlarda daha büyük ameliyatları zorunlu kılar. 2 yaşından sonra başvuran hastalarda ise genellikle göz yaşı kanalına silikon tüp konulması ameliyatı tercih edilir. 7 yaşından sonra başvuran hastalarda ise genellikle göz yaşı kanallarına yeni bir yol oluşturan dakriyo-sisto-rinostomi ameliyatı tercih edilebilir. Bu ameliyat ile göz yaşı kesesi ile burun arasına yeni bir yol oluşturulur.