Sitede Ara

Çocuklarda bulantı-kusma çoğu kez hafif ve kısa sürede iyileşecek bir hastalığın, en çok da viral bir enfeksiyonun bir kaç belirtisinden biridir.

Çocuklarda Bulantı ve Kusma, bağırsak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu gibi her türlü enfeksiyon bulantı ve kusmaya neden olabilir. Kusma,aslında zararlı maddelerin atılmasını ve hastanın rahatlamasını sağlar. Buna karşın küçük bebeklerde özellikle emme sonrası, ağzının kenarından taşma şeklinde zararsız kusmalar olabilir. Ancak küçük bir çocukta zorlanarak veya fazla miktarda kusma oluyor (bağırsak tıkanıklığının belirtisi olabilir) ise ve üç aydan küçük bir çocukta kusma ile birlikte ateş varsa mutlaka doktora götürülmelidir.
Büyük çocuklarda en sık kusma nedeni bağırsak enfeksiyonlarıdır ve bir anda başlayıp 24-48 saat gibi kısa bir sure içinde düzelir; bulantı, ishal, ateş gibi başka belirtiler de kusmaya eşlik edebilir. Apandisit ve mide ülseri nadiren kusma nedeni olabilir. Çoğu çocukta kusma kısa süreli olduğu için doktora gitmek gerekmez. Kusma 24 saatte düzelmiyorsa, ağız kuruluğu, idrarda azalma gibi vücuttan su kaybolduğunu gösteren bulgular varsa ya da iyi görünmüyorsa mutlaka doktora götürülmelidir. Su kaybı bulguları yoksa yaşına uygun olarak normal beslenme,küçüklerde anne sütü, daha büyük çocuklarda su, sulandırılmış meyve suyu,ayran, yoğurt, patates ve ekmek sık aralıklarla ve küçük miktarlarda verilmelidir.