Sitede Ara

Çocuk Felci Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuk felci, insanların sinir sistemine zarar veren virusler nedeniyle meydana gelen bir viral hastalıktır. Enfeksiyon başlangıçta vücutta her zaman belirti göstermemektedir. Hafif belirtiler görülebilmektedir. Fakat hastalığın ilerleyen dönemlerinde ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Çocuk felci belirtileri arasında ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik ve bulantı görülebilmektedir. Bu hastalık, en sık su veya gıdalar yoluyla bulaşmakta ve aşılar ile kontrol altına alınabilmektedir.

Çocuk felci aşısı çok yaygın olarak uygulanmaktadı. Bu sayede hastalığın yayılması önlenmiştir. Eğer hastalık sinir sistemine yayılırsa, kasların güçsüzlüğü, hareket kısıtlılığı ve kalıcı felç gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Poliomyelit aynı zamanda görme veya duyma kaybı gibi işitme veya görme sorunlarına yol açabilmektedir.

Çocuk Felci Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuk felci aşıları ile hastalığın yayılması ve belirtilerin ortaya çıkması önlenebilmektedir. Bu aşılar, çocuklar için önerilen aşı programının bir parçasıdır ve dünya çapında çok yaygın olarak uygulanmaktadır. Aşı ile enfeksiyonun oluşma olasılığı çok düşmüştür ve çocuk felcinin yayılmasını önlemek için büyük bir rol oynamaktadır.