Sitede Ara

Günümüzde kalp ve damar hastalıkları ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer alıyor. Ülkemizde ise kalp damar hastalıkları nedeniyle ölümler %40 civarında. Yapacağımız rutin kontroller, yaşam kalitemizi arttırmak açısından önemli olacaktır.

TANSİYON ÖLÇÜMÜ

En az 15 dakika dinlenmiş olarak yapacağınız bir tansiyon ölçümü, eğer değerler büyük tansiyon 140, küçük tansiyon 90  mm/Hg, üzerinde ise  size bir alarm verecektir. Şeker hastalığı olan bireyler bu ölçümleri daha sık yapmalıdırlar. Bu ölçümler için elektronik bazlı bir tansiyon aleti, en yakın eczane veya sağlık kuruluşunda  yaptıracağınız ölçümler yeterli olacaktır. Özellikle sağlık kuruluşunda yaptıracağınız ölçümlerde ‘beyaz  önlük  tansiyonu’ dediğimiz stres kaynaklı  yalancı tansiyon yükselmeleri yanıltıcı olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için, ölçümlerde kolu sıkmayan rahat kıyafetler tercih edilmesi, ölçümlerin 15 dakika dinlenmiş yapılması, ölçümler öncesinde sigara içilmemiş, uyarıcı kafein içeren içeceklerin alınmış olmaması daha doğru sonuç almamanıza yardımcı olacaktır.  Yüksek değerler saptandığında, evde  günde 2-3 kez yapılan ölçümlerin bir yere kaydedilip bu değerler ile hekime başvurulması yarar sağlayacaktır. Doktorunuz gerekli görür ise tansiyonunuzu özel cihazlarla izleyecektir. Özelikle akşamları oluşan baş ağrıları var ise  bunları hemen ağrı kesiciler ile  geçiştirmeyip birkaç gün tansiyon ölçümü yapmakta fayda var. Bir diğer durum sessiz burun kanamaları. Bu durumları da sıcağa ve sair nedenlere bağlayıp, geçiştirmemek, tansiyon ölçümü ile hekime başvurmak gerekir. Tansiyon veya ailenizde anne, baba veya  kardeşlerde tansiyon hastalığı var ise bu ölçümleri ihmal etmemekte fayda var. Öte yndan, gebelerin tansiyon ölçümlerini daha sık ve hekimin önerdiği şekilde yaptırması gerekmektedir. 

KAN YAĞLARI VE KAN ŞEKERİ ÖLÇÜMÜ

Yılda bir yapacağınız bu ölçümler kalp hastalıkları oluşmadan erken önlem almanızı sağlayacaktır. Unutmayın hastalık oluşmadan yapacağınız fayda, oluştuktan sonraya göre her zaman daha fazla. Eğer şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği var ve bunlarla ilgili ilaçlar kullanıyorsanız veya kilo probleminiz var ise bu ölçümleri hekiminizin önereceği şekilde daha sık yaptırmanız gerekir.

KİLO TAKİBİ

Kilo kontrolünü haftada bir gün evinizde standart bir terazi ile sabah lavabo çıkışı yapmanız iyi olacaktır. Bunun dışında birçok spor salonu girişinde bulunan bu terazilerden korkmamanız, her girişte veya en azından haftalık ölçüm yapmanız, kilo takibiniz açısından sizi uyaracaktır. Kilo ve boyunuz üzerinden hesaplanan beden kitle indeksi daha basit olarak, kilo kontrolünüzü denetleyecektir. Bu değerlere artık cep telefonu uygulamalarından da kolayca ulaşılabilmektedir. Kalp yetersizliği açından takipte iseniz kilo takibi vücudunuzda biriken ödem dediğimiz sıvı artışları konusunda sizi ve hekiminizi uyaracaktır. 

FİZİKSEL KONDİSYON TAKİBİ

Günlük egzersiz takibi açısından adım sayımı, pratik bir yarar sağlar. Günlük 10 bin adım ve üzeri hareket, kalp sağlığı açısından önemlidir. Hareket durumunun takibine artık akıllı cep telefonu uygulamaları ile kolayca ulaşılabilirsiniz. Kırk yaş üzerinde yeni bir egzersiz programına başlayacak kişilerin öncesinden bir kalp doktoru kontrolünden geçmesi faydalı olacaktır. 

SİGARA KULLANIMI

Sigara kullanımı kalp hastalıkları için ciddi bir risk faktörü olmakla birlikte, kullanan kişilerin kullanım miktarlarını not etmesi ve azaltmak adına kullanılan sayı değerlerini düzenli kaydetmesi veya en azından bilmesi önem arz etmektedir. Sigara yerine ikame edilebilecek bir hobi faaliyeti eklenmesi ve hekim yardımı bırakma ihtimalini artırır. Elektronik sigaralar, inceltilmiş sigaralar bu bakımdan normal sigarayla benzer zararlı etkilere sahiptirler. Hastaların kendilerini kandırmaları, yersizdir. Pasif sigara içimin azaltılması açısından her bireyin özellikle kapalı alanlarda içilen sigara hakkında, içenleri uyarması temel bir vatandaşlık görevimizdir, bu unutulmamalıdır.

GENEL AİLEVİ ÖYKÜ

Ailenizde yüksek tansiyon ya da kalp hastalığı öyküsü olması size uyarıda bulunmalıdır. Bu sebeple ailenizde oluşan sağlık problemleri doktor kontrolleri yaptırmak için sizi harekete geçirmelidir. Nasıl ki ailesinde meme kanseri olanlar kontrollerini aksatmıyorsa, ailesinde özelikle 55 yaş altı gelişen kalp hastalıkları, damar tıkanıkları bulunanlar dikkatli olmalılar. Örneğin benzer yaşlardaki kuzeniniz kalp damar ameliyatı olmuşsa sizin de bir kontrolden geçmeniz gerekiyor demektir.

DOKTOR  KONTROLÜ

Nasıl ki, problem olmasa bile yola çıkmadan aracımızı yıllık kontrollere götürüyorsak;  bedenimiz için yıllık doktor kontrolleri de mutlaka yaptırılmalı. Bu kontrollerin yapılması kalbinizi sevdiklerinizle daha çok süreler paylaşmanıza olanak sağlayacaktır. 

PROF. DR. ZEKERİYA NURKALEM