Sitede Ara

Böbrek Yetmezliği Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek yetmezliği, böbreklerin normal işlevlerini yerine getirmesi gerekirken, bu işlevlerini yerine getirememesi durumudur. Belirtiler hastalığa özgü olmadığı için, haftalar ya da aylar süresince sadece halsizlik şikâyeti olan hastanın kronik böbrek yetmezliği gözden kaçabilir.

Başlangıçta idrar miktarının artması, gece ve gündüz idrar kaçırma gibi bulgular baş gösterirken hastalığın ilerlemesiyle şikâyetler aşikâr bir hal alır ve idrar miktarında azalma, solukluk, iştahsızlık, kilo alamama, kusma, yüzde ve bacaklarda ödem ve nefes darlığı ortaya çıkar. Kronik böbrek yetmezliği olan çocukların büyümeleri ve cinsel gelişim basamakları geri kalır, öğrenme kapasiteleri azalır.

Böbrek Yetmezliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyaliz: Böbreklerin normal işlevlerini yerine getirememesi durumunda, hastalar diyaliz yöntemi ile böbreklerin yerine getiremediği işlevleri yerine getirmektedir.

Böbrek transplantasyonu: Böbrek yetmezliği tedavisi için bir diğer seçenek böbrek transplantasyonudur. Transplantasyon, böbrek yetmezliği olan hastaların hayatını kolaylaştırır ve yaşam kalitesini artırmaktadır.

Düzenli egzersiz ve diyet: Böbrek yetmezliği olan hastalar, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet ile böbrek işlevlerinin bozulmasını yavaşlatabilir ve hayat kalitesini artırabilmektedir.