Sitede Ara

Beyinde Damar Tıkanıklığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beyin ve damar hastalıkları, kan damarlarını ve beyne kan akışını etkileyen durumları kapsamaktadır. Kan damarlarının daralması, arter tıkanması ve pıhtı oluşumu nedeniyle kan akışı ile ilgili sorunlar oluşabilmektedir.

Yeterli kan akışının olmayışı beyin dokusunu etkileyerek inmeye(felç) neden olabilmektedir. Bu tıkanma, beyin hücrelerine giden kan ve oksijenin kesilmesine neden olabilir ve beyin hasarına veya hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

Damar tıkanıklığı nedenleri arasında ateroskleroz (damar duvarındaki yağ ve kolestrol birikimi), tromboz (kan pıhtısı), anevrizma (damar duvarındaki bir bozukluk), kalsifikasyon (damar duvarındaki mineral deposu) veya damar duvarındaki tümör gibi durumlar bulunabilmektedir.

Damar tıkanıklığı belirtileri, tıkanmanın nerede ve ne derecede olduğuna bağlı olarak değişebilir ve ani başlangıçlı baş ağrısı, koordinasyon bozuklukları, konuşma bozuklukları, hafıza kaybı, görme bozuklukları veya kol veya bacakta güçsüzlük gibi belirtiler içerebilmektedir.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beyin ve damar hastalıklarının damar içinden gidilerek, açık cerrahi olmaksızın kapalı yolla tedavi edilmesi mümkündür. Bu yolla tedavi edilen hastalar daha hızlı iyileşme göstererek günlük yaşamlarına daha kısa sürede dönebilmektedir. Bazı tedavi seçeneklerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cerrahi Tedavi
  • İlaç Tedavisi
  • Hiperbarik Oksijen Tedavisi
  • Rehabilitasyon