Sitede Ara

Belde Kanal Daralması (Spinal Stenoz) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan human papillomavirus (HPV) nedeniyle oluşan, cildin üzerindeki küçük kabarcık benzeri lezyonlardır. HPV, vücudun enfeksiyona maruz kalması sonucu oluşabilmekte ve cinsel olarak aktif olan kişiler arasında yaygındır.

Siğiller, penis, vajina, anus veya rektum gibi cinsel organlarda görülebilmektedir. Bazen ağrısız veya hafif ağrılı olabilmektedir. Tedavi edilmez ise kansere yol açabilmektedir.

Belde Kanal Daralması (Spinal Stenoz) Yöntemleri Nelerdir?

Belde kanal daralması (spinal stenoz) tedavisi, semptomların şiddetine ve nedenine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri uzman bir doktor tarafından hastaya uygun yöntem belirlenerek,uygulanabilmektedir.

Fizik Tedavi: Ağrıyı azaltmak ve güçsüzlüğü önlemek için fizyoterapistler tarafından önerilen egzersizler uygulanabilmektedir.

Medikal Tedavi: Ağrı kesici ve çeşitli ilaçlar doktor onayı doğrultusunda kullanılabilmektedir.

Cerrahi Tedavi: Kanalı genişletmek ve sinir basısını azaltmak için spinal stenoz cerrahisi uygulanabilmektedir.

Her hasta için en iyi tedavi yöntemi, hastanın durumunun ve semptomlarının değerlendirilmesi sonucu belirlenecektir. Tedavinin etkililiği, hastanın takip ettiği tedavi programına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir.