Sitede Ara

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bebekler idrar yollarında bulunan enfeksiyonun belirtilerini söyleyemeyecekleri için aileler genellikle bebeklerinde ateş, kusma vb. belirtilerle hastaneye başvurmaktadır. Bu belirtilerle hastaneye başvurulduğunda idrar yolu enfeksiyonuna yönelik bir idrar testi yapılması gerekmektedir.

Bebeklerde ateşli idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlıyor olması altta yatan farklı bir hastalığın göstergesi de olabilmektedir. Vezikoüreteral reflü, idrar kesesine dolan idrarın tekrar böbreğe kaçması sonucu oluşan bir hastalıktır ve altta yatan hastalıklardan biridir. Ek olarak üriner sistem taşları da idrar yollarında enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Hangi Sonuçlar Oluşur?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu eğer tedavi ettirilmez ise kronik böbrek hastalığından hipertansiyona kadar ciddi birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Ülkemizde 18 yaş altında böbrek yetmezliği problemi bulunan çocuklarda bu hastalığın nedeni üriner sistem problemleridir. Bebeklerde ateş, kusma ve huzursuzluk gibi belirtiler gözlemleniyorsa ve öksürük gibi herhangi bir belirti yok ise idrar yolu enfeksiyonu mutlaka düşünülmelidir. Bu nedenle her yaş grubunda olmakla birlikte çocukların düzenli sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi oldukça önemlidir.

Anne ve Babalar Nelere Dikkat Etmelidir?

İdrar yolu enfeksiyonu olan bebeklerde genellikle iştahsızlık görülmektedir. Bu da kilo alımını ve sağlıklı büyümeyi etkilemektedir. Ek olarak eğer bebeğin idrarında farklı bir koku anlaşılırsa vakit kaybetmeden çocuk nefrolojisi uzmanına başvurmaları gerekmektedir. 

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bezden kurtulan çocukların idrarını tutması, aşırı tuzlu beslenmesi, abur cubur ağrılı yiyecekler tüketmesi gibi nedenler idrar yolu enfeksiyonunu tetiklemektedir. Tuvalete doğru bir pozisyonda oturulması önemlidir. Klozete oturan çocuğun ayaklarının altına mutlaka bir yükselti konmalıdır. Günlük su tüketimine dikkat edilmeli ve yaşa göre yeterli miktarda su içilmelidir.


Medipol Mega Üniversite Hastanesi

Prof. Dr. Önder Yavaşcan

Çocuk Nefrolojisi Uzmanı

31 Aralık 2021