Sitede Ara

Ek besinlere geçtikten sonra bazı noktaları atlamayın. Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Baysoy’un önerileri var.
6. AYDAN SONRA...
Anne sütü doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeğin tüm besin gereksinimlerini karşılar. 6. aydan sonra anne sütünün yanında ek besinlerin başlandığı dönem, tamamlayıcı beslenme olarak adlandırılır. Tamamlayıcı beslenme bebeğin büyümesinde kritik bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin katı gıdaları çiğnemeyi ve besinleri güvenli bir şekilde akciğerine kaçırmadan yutmayı öğrenmesi gerekir. Tamamlayıcı beslenmeye başlanmaması ya da besinlerin bebeğin gelişim düzeyine uygun verilmemesi ve düşük kalorili içecek ya da yiyeceklerin verilmesi kilo alimim olumsuz yönde etkiler. Bu durum, bebeklerin beyin gelişiminin en hızlı olduğu yaşamın ilk 2-3 yılında yetersiz beslenmesine yol açar.
ÇİĞNEMEYİ ÖĞRENMELİ
Bebeğe verilen besinlerin kıvamının yaşla birlikte artırılması önemlidir. Bebek 6-7 ay civarında genellikle püre tarzında besinleri yiyebilirken, 8. aydan sonra çatalla ezilerek küçük parçalar haline getirilmiş besinleri, 9-10. aydan sonra ise ezilmemiş yumuşak besinleri eline alarak kendi yiyebilir. Katı besinlerin çiğnenip yutulması bebek için bir öğrenme sürecidir. Beslenme sırasında öksürme, öğürme ve besini tükürme gibi belirtiler olabilir. Bu çok normaldir. Bebeğe sürekli blender’dan geçirilmiş besinler verilmesi bebeğin çiğnemeyi öğrenememesine yol açar. Bebeğe ayına uygun kıvamda besinlerin verilmemesi hem beslenme yetersizliğine hem de beslenmeyle ilgili davranışsal sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Ayrıca öğünlerin bebek için bir öğrenme ve sosyalleşme alanı olduğu ve bebeklerin görerek ve yaparak öğrendiği akılda tutularak 6. aydan sonra mümkün olan her seferde bebeklerin öğünlere aile sofrasında katılmaları sağlanmalıdır.
ACIKMASINI BEKLEYİN
Bebek 1 yaşına yaklaştıkça kendi kendini beslemekten zevk alır, buna engel olunduğunda ise tepki gösterir ve beslenmeyi reddeder. Tamamlayıcı beslenme döneminde beslenme araları uzar. 6. aydan sonra 2-3 saat gibi aralıklarla beslenmesi gerekir. Aç değilken beslenmesi bebeği üzer, sinirlendirir ve beslenmeye karşı olumsuz duygular göstermesine neden olur. Öğürme ya da kusma gibi tepkiler verebilir. Bu durum, bebeğe bakan kişilerde iştahsızlık olarak yorumlanabilir ve bebeğe gereksiz tetkikler yapılmasına ve tedaviler uygulanmasına yol açar..