Sitede Ara

Doğuştan bilier atrezi teşhisi konulan Alptuğ bebek, henüz 6 aylıkken karaciğer nakli oldu. Alptuğ’un annesi ‘Nakilden sonra bebeğimin kokusu bile değişti” diyor.

Alptuğ Elkıran, hastalığının teşhisi doğumdan hemen sonra konulan şanslı bebeklerden biri. Takibinin yapıldığı hastanede sarılığının yükselmesiyle araştırma hastanesine sevk edilen Alptuğ bebeğe bilier atrezi teşhisi konmuş. Yani safra yollarının olmaması. Alptuğ’un annesi Melek Köse Elkıran yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “ Teşhisten sonra araştırıldık, tetkiklerden geçtik. Sonunda safra yollarının olmadığı, bilier etrezi teşhisi kondu. Bu süreçte hastanede yattık. Kasai ameliyatı olması gerekirdi. Bağırsağından parça kesilip karaciğerine bağlanan bir kanal yapıldı. O süreç çok zorluydu. Ama o ameliyat bizi fazla götürmedi. Alptuğ’u ancak 6 ayına getirebildi. Bu sürede kolenjit atakları yaşadı. Sarılığı yükselmeye başladı. Son çare nakil dediler. İstanbul’da 4 yerin olduğunu söylediler. Biz Medipol Üniversitesi Hastanesi’ni tercih ettik. Verici olmak için, ilk önce eşime bakıldı, onunki uymadı. Seçeneğimiz çok azdı. Sonra bana bakıldı. Benimki de uymaz diye çok korktuk. Ama çok şükür ki benimki uydu. Ben de tetkiklerden geçtim, sonunda onay verildi, nakil gerçekleşti. Nakilden sonra 2 kez bağırsağı delindi, 2 ameliyat daha oldu. Sonra 25 gün hastanede kaldık. Artık evimizdeyiz, bir sorun yok. Sürekli takip altındayız. Önce Allah sonra doktorların elleri çocuğum için bir mucize oldu.”

CANIMI BİLE VERİRDİM

Alptuğ, kasai ameliyatı olduğunda 2,5, nakil olduğunda 6 aylıktı. Annesinin verdiği karaciğerle sıkıntılarından kurtulan bebeğin annesi Elkıran “Bir anne baba için oldukça sıkıntılı bir süreçti. Ben dualar ediyordum oğluma karaciğerimi verebileyim diye. Ameliyat olmaktan hiç korkmadım. Ben de her anne gibi canımı isteselerdi, canımı da verebilirdim.” Şu anda 10 aylık Alptuğ bebek. İlaçlarını kullanıyor, kontrollerini aksatmıyor. Arada hastaneye gelerek organ nakli servisindeki doktor ve hemşireleri ziyaret ediyor. Annesi “Alptuğ ameliyattan önce sapsarıydı. Nakil sonrası rengi yerine gelmeye başladı, kan değerleri düzeldi, karaciğer enzimleri değişti. Çocuğumun kokusu bile değişti. Hastane sürecinde ilk dişini de çıkaran Alptuğ’a organ nakli ekibi diş buğdayı bile yaptı. İyi ki de Medipol’e gelmişiz. Hepsi çok ilgiliydiler, bu zorlu süreçleri onların güler yüzleriyle atlattık” diyor.