Sitede Ara

Bağırsak Sarkması Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bağırsak sarkması, bağırsak duvarının normalden daha çok meydana gelebilecek olan boşluklardan birine kaymasıdır. Bu durum, bağırsağın normal pozisyonundan saptığı ve belirli bir bölümünün diğer organlarla karışmasına sebep olmaktadır.

Bağırsak sarkmasının tedavisi mümkündür. Ancak bazı durumlarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Buna bağlı olarak vakit kaybedilmeden uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Bağırsak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak sarkmasının tedavisi cerrahi veya non-cerrahi yollarla yapılabilmektedir. Non-cerrahi tedaviler şunları içermektedir.

Diyet: Bağırsak sarkmasına sebep olabilecek gaz ve şişkinlik sorunlarının önlenmesi için faydalı olabilecek diyet değişiklikleri 
önerilebilmektedir.

İlaç Tedavisi: Gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Egzersizler: Bel bölgesindeki kasları güçlendirmek ve bağırsağın pozisyonunu düzeltmek için bel bölgesi egzersizleri önerilebimektedir.

Cerrahi tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Hernioplasty (Fıtık Ameliyatı): Bağırsak sarkmasını düzeltmek için cerrahi bir girişimdir. Bu işlem, sarkan bağırsağın doğru pozisyona dönmesini ve belirli bir bölümünün diğer organlarla karışmasını önlemektedir.

Kolostomi: Bu işlemde sarkan bağırsağın belirli bir bölümü dışarı çıkarılarak, başka bir yere yapıştırılmaktadır. Bu işlem, hastalığın ilerleyen evlerinde tercih edilmekte ve geçici ya da kalıcı olabilmektedir.