Sitede Ara

Annelik Estetiği ve Karın Germe Operasyonu

Annelik Estetiği ve Karın Germe Operasyonu

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği, hamilelik dönemi ve emzirme süreci sonrasında vücutta meydana gelen değişimleri düzeltmeyi amaçlar. Doğum sonrası fazla kilolar verilse bile, kendiliğinden vücudun eski görüntüsüne dönmesi her zaman mümkün olmayabilir. Doğum nedeniyle göğüslerin sarkması, vajinal deformasyonlar, karın ve bacaklarda meydana gelen değişimlerden kaynaklı şikâyetler karşısında yapılacak estetik cerrahi müdahalelerle, vücudu eski formuna sokmak mümkündür. Hamilelik sonrası iyi bir görünüme sahip olmak yalnızca doğum sonrası gerçekleştirilen estetik süreçlerle ilişkili değildir. Doğum sonrası görünüm, hamilelik süresi içindeyken yaptığınız egzersiz ve yeme rutiniyle de doğrudan bağlantılıdır. Bu sebeple hamilelik sürecinde, vücut sağlığı ve fiziksel görünümün az etkilenmesi için aşırı kilo alımından kaçınılması, gebelik sırasında 10-12kg, en fazla 15 kg alınarak gebeliğin tamamlanması hedeflenmelidir.

Doğum sonrası emzirme nedeniyle göğüslerde oluşan sarkıklık, gebelik sürecinde karın ve kalçada oluşan yağlanma ve genişleme, vücudun özellikle karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar ve sarkma gibi şikâyetler, her kadının bedeninde farklı düzeylerde görülebilir. Özellikle gebelik sırasında normalden fazla kilo alınması, çoğul gebelik veya sık olarak yaşanan gebelikler vücutta daha şiddetli bozulmalara yol açabilir. Bu bozulma anneyi çok mutsuz edebilir. Annelik estetiği annenin doğumdan önce sahip olduğu genç beden görüntüsüne kavuşmasını, dış görünüşünden memnun olmasını böylece kendisini daha iyi hissetmesini, yaşam kalitesinin ve öz güveninin yükselmesini sağlar.

Annelik Estetiği ile Ne Yapmayı Amaçlıyoruz?

Hamilelik doğal bir süreçtir, hamilelik hormonal değişiklikler ve kilo alımı ile kadın bedeninde birçok değişikliğe neden olur. Karında, göğüslerde, ciltte, vajinada hatta yüzde dahi bu değişikliklerden söz etmek mümkündür. Standart bir annelik estetiği ameliyatı, göğüslerin dikleştirilmesine, düz bir karın ve gençleştirilmiş genital bölge elde etmeye yardımcı olur. Annelik estetiği ile tüm bu işlemleri uygun hastalarda tek bir cerrahi operasyonla düzeltmeyi amaçlıyoruz böylece tek bir anestezi alarak, farklı alanların iyileştirilmesi aynı zamanda mümkün oluyor.
Annelik sürecinin daha keyifli ve pozitif duygularla geçmesini kolaylaştıran annelik estetiği uygulaması, kişinin dış görünüşünden memnun olmasını, benlik saygısını olumlu yönde etkileyerek kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Annelik estetiği sayesinde kişinin ruhsal ve fiziksel durumunun olumlu yönde etkilenmesi ve kişinin yaşam kalitesinin artması hedeflenir. Uygulama sayesinde hamilelik sürecinin vücutta yarattığı değişiklikler ele alınır ve doğum öncesinde sahip olunan fiziksel özelliklerin geri kazandırılması amaçlanır. Annelik estetiği ile şekil bozukluğuna uğrayan vücudun, birkaç operasyona gerek kalmadan tek seferde toparlanması ve mümkün olan en iyi haline geri döndürülmesi amaçlanır. Göğüslerin sarkması ve hacminin bozulması, çatlak ve sarkma gibi ciltte meydana gelen bozulmalar, vücutta bulunan fazla yağlar gibi şikâyetlere yönelik standart işlemler yapılabilir ancak her annenin vücudunun ayrıntılı değerlendirilmesi ve isteklerinin dinlenmesi doğrultusunda operasyon planı oluşturulur.

Annelik Estetiği İçin Kimler Uygun Adaydır? 

Annelik estetiği için en uygun adaylar, doğumunun üstünden en az 6 ay hatta 1 yıl geçmiş ve bebekleri sütten kesilmiş kişilerdir. Doğumdan sonraki süreçte vücudun kendini yenilemesine ve iyileşmesine fırsat tanımak gerekir. Bu süreçte annenin gebelik sırasında almış olduğu fazla kiloları mümkün olduğunca vermiş olması da yararlıdır. Emzirme dönemi devam eden annelerin operasyon isteklerini ertelemelerinde yarar vardır. Annelik estetiği, artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişiler için daha uygun olmakla beraber, işlem sonrası tekrar hamilelik geçirmeyi düşünen anne adayları için de uygulanabilir. Ancak tekrar geçirilecek hamilelik süreci ile beraber cilt ve karın kasları tekrar gerilecek ve operasyonlar sonrası elde edilen düzelmelerde bozulmalar meydana gelebilecektir. Bu sebeple annelik estetiği geçirdikten sonra tekrar hamile kalmayı düşünen adayların, bu gibi sonuçları göz önünde bulundurması gerekir. Annelik estetiği kapsamında meme dikleştirme ya da meme protezi uygulanmış hastalar tekrar hamilelik yaşadıklarında süt verme özelliklerinde belirgin bozulma beklenmez.

Annelik estetiğinin uygulanması için en önemli kriterlerden biri de hastanın operasyona engel herhangi bir genel sağlık sorununun bulunmamasıdır. Anestezi almayı engelleyen durumlar ya da düzenli olarak kullandığınız ilaçlar, operasyonun gerçekleştirilmesini etkileyen önemli unsurlar arasında yer alır. Bununla birlikte, eğer sigara kullanma alışkanlığınız varsa, operasyondan en az 3 hafta önce bu alışkanlığı bırakmanız gerekir. Sigara kullanımı, operasyon sonrasındaki iyileşme sürecini de olumsuz etkileyebileceğinden, operasyon sonrası iyileşme döneminde de sigara kullanılmaması, ağrıların hafifletilmesi ve sürecin sorunsuz tamamlanmasını kolaylaştırır.

Sonuç olarak estetik operasyonun kimler için uygun olduğu ve hangi durumlarda uygulandığı, adayın vücut yapısına, kişisel olarak isteklerine, vücut anatomisine göre değişiklik gösterir. İyileşme süreci ise bununla orantılı ve kişiye has olarak farklı zaman aralıklarında gerçekleşir. Her bir bireyin ameliyat deneyimi birbirinden farklı olabilir, bir kişinin çok zor olarak tanımladığı erken iyileşme süreci bir başkası için çok kolay ve ağrısız olarak da tanımlanabilir.   

Annelik Estetiği Türleri ve Uygulama Teknikleri Nelerdir?

Standart annelik estetiği paketlerinde en sık olarak uygulanan teknikler, meme dikleştirme ve büyütme, karın germe, liposuction ve labioplasti işlemleridir.

 • Meme Dikleştirme ve/veya Büyütme: Meme büyütme ve / veya dikleştirme işlemi, annelik estetiğinde en sık uygulanan işlemlerden biridir. Çünkü emzirme döneminde sütü barındırmak için büyüyen ve şişkin olan göğüsler emzirme sonrası küçülmeye ve sarkmaya başlar. Meme hacmi yeterli olan hastalarda sadece gevşeyen meme dokusunu biçimlendirme işlemi yapmak yeterli olurken, hacmi yetersiz olan memeye hem silikon protez yerleştirilmesi hem de sarkmış deri ve meme dokusunun sıkılaştırılması gerekir. Meme dikleştirme işlemi meme ucunun çevresi ve aşağıya uzanan kesiler ile veya meme altı katlantısı hattında uzanan kesiler ile birlikte yapılabilir, oluşan ameliyat izleri tamamen yok olmaz ancak zamanla belirginliği azalır. Silikon meme protezleri 
 • Meme küçültme: Gebelik öncesi meme dokusu büyük alan ve kilo alımı ile meme dokusu daha da büyüyen anneler süt verme sonrası sarkan meme hacminin küçültülmesini de talep edebilirler, meme boyutu ve biçimine göre seçilecek tekniklerle meme dokusu hem küçültülür hem de dikleştirilir. Seçilen tekniğe göre farklı ameliyat izleri oluşur, meme dokusunun azaltılması meme kanseri riskini azaltan bir etki gösterir. Her türlü meme operasyonu öncesi meme dokusu görüntüleme yöntemleri ile incelenir riskli bir alan olup olmadığı belirlenir. Ameliyat sonrasında da meme takiplerini düzenli olarak yaptırmak önerilir.
 • Karın Germe: hamilelik süresince karın bölgesinin genişlemesi özellikle göbek deliği altında kalan alanda belirgin genişleme ve sarkma ve deride çatlaklar oluşturabilir, iç karın kaslarında ayrışma oluşabilir buna bağlı olarak kilo fazlası olmasa bile karın derisindeki sarkıklık dışında karın genişlemiş ve bombe bir görünüm almış olabilir. 
 • Tam karın germe işlemi ile sarkan fazla deri çıkarılıp iç karın kasları sıkılaştırılarak göbek deliği yukarı taşınıp iç çamaşırı içinde kalan bir ameliyat izi ile karın ince bir görünüme kavuşturulabilir. 
 • Mini karın germe karın derisindeki sarkma hafif, yağlanma fazla ise liposuction ve mini karın germe operasyonu yapılarak göbek deliğinin yeri değiştirilmeden karın biçimlendirilebilir. 
 • 360 derece karın germe gebelik sırasında aşırı kilo alımı yaşamış ya da çoğul gebelik yaşamış annelerde karın germenin sırt bölgesine doğru çepeçevre olarak uygulanması gerekebilir. Genellikle obezite sonrası kilo verme sonrası ihtiyaç duyulan bir operasyon tekniğidir.
 • Karın germe operasyonu sonrasında gebelik oluşursa karın kaslarında tekrar gevşeme ve deri de sarkma oluşabilir bu nedenle 2. Gebeliği yakın zamanda planlayan hastalarda karın germe operasyonunun gebelik sonrasında yapılması tavsiye edilir.
 • Liposuction: Liposuction (yağ alma), bir tüp ve kanüller aracılığıyla karın, basen,  sırt ve kol gibi fazla yağ bulunulan bölgelerdeki yağların alınması işlemine verilen isimdir. Bu işlem, daha formda bir görüntü oluşturarak daha düzgün vücut hatlarına sahip olmayı sağlar. Anne estetiği operasyonunda liposuction, karın germe ameliyatından önce uygulanır. Liposuction kilo verme yöntemi olmayıp bölgesel fazlalıkların alınmasını amaçlar, genel sağlığı riske etmeden alınabilecek yağ miktarı sınırlıdır, 3 lt den fazla yağ alımı komplikasyon olarak adlandırdığımız istenmeyen riskli durumlar oluşturabilir. 
 •  Labioplasti: Doğum sırasında genellikle gevşeyen iç vajina dudakları, birçok kadın için rahatsızlık verici ve istenmeyen bir durumdur. Estetik görünüm kaygısının yanı sıra iç dudakların gevşeyerek uzaması ve dış dudaklardan daha uzun olması, son derece hassas olan bu bölgenin günlük yaşamı da olumsuz etkilemesine neden olabilir. Bu nedenle anne estetiği kapsamında uygulanan labioplasti, gevşemiş iç dudakların küçültülmesi ve normal görüntüsüne geri dönmesini sağlayan başarılı bir estetik operasyondur. Cerrahi uygulamada, Labia Minora bölgesindeki fazlalık deri dikkatlice çıkarılır. İyileşme süreci kısadır ve hasta kısa süre içinde normal yaşantısına dönebilir. Bir süre cinsel aktivite kısıtlaması önerilir.
 • Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar
 • Annelik estetiği sonraki 2 haftalık süreçte ağrı ve şişkinlik hissedilebilir. Bu sebeple sağlıklı beslenmek ve hareketleri kısıtlamak gerekir. Bebek de dâhil olmak üzere en az 6 aylık süre boyunca ağırlık kaldırmamak gerekir.
 • Annelik estetiğinin sonuçlarını uzun süre devam ettirebilmek için, ameliyat sonrasında uygun bir egzersiz programı ve spor rutini oluşturmak önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamak sahip olunan fit vücudun muhafaza edilmesini kolaylaştırır.

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Annelik estetiği yaptırmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ameliyat öncesinde ve sonrasındaki 2 haftalık dönemde sigara içilmemesi durumudur. Çünkü sigara, annelik estetiği ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecini olumsuz yönde etkiler. Bunları dikkate almak kişilerin beklentilerine olumlu yanıt alabilmeleri açısından önemlidir. Annelik estetiğinin sonuçları ihtiyaca yönelik olarak değişmenin yanı sıra iyileşme süresi de kişinin vücut tipine göre farklılık göstermektedir. Annelik estetiği içerisinde yer alan; fazla yağları aldırma, labioplasti, karın germe ve meme büyütme gibi işlemlerinin sonrasındaki iyileşme süresine etki eden tüm bu süreçlerin kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiği göz ardı edilmemelidir.

Genel olarak ameliyat sonrası 2-3 hafta kadar yara iyileşmesi pansumanlarla izlenir, özel korse ve cerrahi sütyen kullanımı önerilir. Tamamen iyileşme yaklaşık olarak 3 ayı bulmakla birlikte, 4-6 hafta süresince birçok hastanın yük kaldırmadan ve fiziksel olarak kendini çok fazla yıpratmayacağı günlük aktivitelerde bulunmasında ve masa başı olarak adlandırılan işler yapmasında bir sakınca bulunmaz. Ağır sporlardan ve yük taşıma gibi ağır işlerden kaçınılmasında yarar vardır.

Ameliyat sonrası elde edilen güzel sonuçların korunması için kilo alımından kaçınılması beslenmenin protein ve sebze ağırlıklı bir yeme alışkanlığı şeklinde olması, ek olarak haftalık 7-10 saat arası yapılacak orta seviyede egzersiz programı tavsiye edilir. Ameliyat sonrası yara izlerinin azaltılması için silikon bazlı yara örtüleri ve krem kullanımı tavsiye edilir.

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Prof. Dr. Ayşin Karasoy Yeşilada 
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
17 Ocak 2022