Sitede Ara

Altıncı Hastalık Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halk arasında altıncı hastalık olarak bilinen viral enfeksiyon olan "oseola infantum" adı verilen bir hastalıktır. Genellikle çocuklar tarafından bulaşmaktadır. Altıncı hastalığın en sık görülen belirtileri arasında döküntü, ateş ve boğaz ağrısıdır. Enfeksiyon genellikle hafif ve kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak bazı durumlarda başka hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Tanı ve tedavisi için uzman bir doktora mutlaka başvurulması gerekmektedir.

Altıncı hastalık genellikle enfekte olunan kişinin yüzünde, boyun veya gövdesinde kızarıklıklar oluşması ile başlamaktadır. Bu kızarıklıklar kısa süreli olarak çok sayıda kabarık veya döküntü şeklinde görülebilmektedir. Genel olarak kaşıntı yapmamaktadır. Diğer belirtileri arasında ise; boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik görülebilmektedir. Enfeksiyonun önlenebilmesi için hijyen kurallarına uymak ve enfekte olunan kişilerle teması sınırlamak gerekmektedir.

Altıncı Hastalık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Altıncı hastalık tedavisi genellikle semptomatik yani belirtileri gidermeye yöneliktir. Tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Ateş düşürücü ilaçlar: Ateşli durumlarda, parasetamol veya ibuprofen gibi ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilmektedir.

Sıcak duşlar veya banyo: Kaşıntıyı azaltmak ve rahatlama sağlamak için sıcak duş veya banyo yapmak faydalı olabilmektedir.

Hijyen kurallarına uymak: Ellerin sık sık yıkanması ve enfekte olunan kişilerle teması sınırlamak enfeksiyonun yayılmasını önleyebilmektedir.

Her hastanın durumu farklı olmakla birlikte en uygun tedavinin belirlenmesi için uzman bir doktora muayene olunması gerekmektedir.