Sitede Ara

Ağrıların sorumlusu akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar, postür bozukluğu neticesinde, uzun vadede şiddetli boyun ve omuz ağrıları gelişmesine neden olan sürecin baş sorumlusu!

Bulunduğumuz teknoloji çağının önemli sağlık sorunlarından biri de bel, sırt ve boyun ağrılarıdır. Bunlar, çalışanların en yaygın ve önemli sağlık sorunları arasındadır ve işe bağlı sakatlıkların en önde gelen nedenlerindendir. Bu ağrıların büyük çoğunluğu omurga sağlığına ve ergonomiye dikkat etmememiz sonucu gerçekleşmektedir. Ergonomi;  işin, çalışana uygun hale getirilmesidir. Ergonominin temel amacı çalışanı, kas iskelet yaralanma ve hastalıklarından korumaktır. Sağlığımızı kaybetmemizin başında yatan sorun vücudumuzu tanımamamızdan kaynaklanır. Bu nedenle önce omurgamızı tanımak gerek. Normal bir omurgada yan planda birbirini dengeleyen 4 adet eğrilik vardır. Boyun ve belde çukurluk, sırt ve kuyruk sokumda kamburluk mevcuttur. Yüklenmede bu eğrilikler birbirlerini dengeler. Vücut ağırlık merkezi, ayakta duran bir insanda kulak, omuz başı, bel, kalça, diz ve ayak bileği üzerinden geçer. Bu durumun bozulması sagittal dengenin (yan duruşun) bozulması anlamına gelir. Ortaya çıkan tablo postür bozukluğudur. Postür, mevcut olan vücut pozisyonudur. Omurgamızdaki mevcut normal açılar; boyun çukur açısı 20 - 40 derece, sırt kambur açısı 20 - 50 derece, bel çukur açısı 40 - 60 derece arasındadır. Omurga ve her eklem için belirli olan bu nötral pozisyonun sağlanması ve korunması bel, sırt, boyun ve eklemlerin sağlığının temelidir. Nötral pozisyondan sapma yani kötü postür, yaralanma riskini artırır.  Sapmanın arttığı ölçüde zarar görme riski de artar.

MASA BAŞI İŞLER BEL AĞRISI YAPIYOR

Çalışma hayatımızdaki ofis sandalyesinde uzun süreli oturuşlar sonrası bel, sırt ve boyun ağrılarımız kaçınılmaz olur. Uzun süreli statik postür (sabit, durağan, hareketsiz), omurgamıza binen stresi arttırmaktadır. Duruş ve oturuş şekillerinin omurga üzerindeki etkileri biyomekanik değerlendirilmiştir. Bu çalışmaya göre uzun süre oturma gerektiren meslekler, bel ağrısı için büyük risk faktörüdür. Çünkü ayakta durma ve uzanmaya oranla oturma esnasında omurgaya binen basınç daha yüksektir. Öne eğilerek oturan bir kişinin omurgasına, yaslanarak oturan bir kişiye göre ortalama kilogram bazında 50 kilo yük binmektedir. Yaslanarak oturan bir kişinin omurgasına da, ayakta dik duran bir kişiye göre ortalama 50 kilo yük binmektedir. Yani omurga sağlığımız açısından en kötü postür, masa başı oturup bir objeye (bigisayar, telefon, tablet, kitap vb.) karşı eğilmektir. Baş, vücut ağırlığının %8’ini oluşturmaktadır. Normal dik postürde duran başımız boynumuza ağırlık hissettirmez. Her 2,5 cm’lik başın öne eğimi, baş ağırlığının 2 katı kadar boynumuza baskı yapar. Bu postür bozukluğu nedeniyle uzun vadede şiddetli boyun ve omuz ağrıları gelişir. Malesef yaşadığımız teknoloji çağında akıllı telefonlar işte tam da bu ağrılı sürecin baş sorumlusu! Sırt ve bel sorunları en çok omurgamızın olması gereken esnekliğini kaybetmesinden, boyun ağrıları da boynumuzun dik postürünü koruyamadığımızdan kaynaklanmaktadır. Günde en az bir saat kendimize vakit ayırmamız, ve düz bir yolda normal tempoda yürüyüş yapmamız omurga sağlığı açısından vazgeçilmezimiz olmalıdır. Sonuç olarak, tüm yaşamımız boyu omurga sağlığımızı güvenle korumak kendi elimizde. Akıllı telefonları akıllıca kullanmak, hareketsiz kalmamak ve yürüyüş yaparken zihinde ve ellerdeki ağırlıklardan kurtulmak gerek.

DOÇ. DR. BEKİR YAVUZ UÇAR