Sitede Ara

Agorafobi Nedir? Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi, insanların kalabalık, geniş alanlar veya açık alanlar gibi belirli durumlardan korktuğu veya endişe duyduğu bir anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Agorafobi, yalnızca belirli durumlarda veya yerlerde ortaya çıkan bir anksiyete bozukluğu değildir. Aynı zamanda kişinin günlük yaşamını etkileyen bir bozukluktur.

Agorafobi semptomları arasında, belirli yerlerden veya durumlardan kaçınma, kalabalık yerlerde veya açık alanlarda panik atak yaşama endişesi, yalnız kalamama korkusu, eve veya güvenli alana geri dönme ihtiyacı, diğer kişilerle birlikte seyahat etme gerekliliği, seyahat etme veya evden uzaklaşma endişesi yer almaktadır.

Agorafobinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Agorafobi tedavisi, bireysel terapi, ilaç tedavisi veya her ikisini birleştiren bir kombinasyon uygulanabilmektedir. Kognitif davranış terapisi (KDT), agorafobinin tedavisinde etkili bir yaklaşımdır. KDT, kişinin düşüncelerini ve davranışlarını değiştirmesine yardımcı olmakta ve gelecekte endişe nedeni olabilecek durumlarla nasıl başa çıkacağını öğretmektedir.