Sitede Ara

Adenit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Adenit, lenf nodlarının şişerek iltihaplanması durumudur. Lenf nodları, vücudumuzda birçok yerde bulunan küçük bezelerdir. Enfeksiyonlar veya hastalıklarla mücadele etmek için vücudun bağışıklık sistemi tarafından kullanılmaktadır.

Adenit, enfeksiyon veya tümörlü hücrelerin lenf nodlarına yayılması nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Adenit genellikle boynun lenf nodlarında, özellikle kulakların arkasındaki veya çene altındaki lenf nodlarında görülmektedir. Bununla birlikte, adenit vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabilmektedir.

Adenit, sıklıkla çocuklarda görülmektedir. Adenit semptomları arasında; lenf nodunun şişmesi, hassasiyeti ve ağrısı bulunmaktadır. Ayrıca, enfeksiyona bağlı olarak ateş, halsizlik ve baş ağrısı gibi diğer semptomlar da görülebilmektedir.

Adenit Nasıl Tedavi Edilir?

Adenit genellikle kolayca tedavi edilebilmektedir. Fakat, öncelikle hastalıın nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak, antibiyotikler ve bazı ilaçlar adenitin tedavisinde kullanılabilmektedir. Nadir durumlarda, büyük, ağrılı veya özellikle kanserli lenf nodları cerrahi olarak çıkarılabilmektedir.