Sitede Ara

Estetik ameliyat sonucu sürpriz olmasın

Estetik ameliyat sonucu sürpriz olmasın
Plastik cerrahide 3D simülasyon teknolojisi ile hastanın kapsamlı değerlendirilmesi 3 boyutlu yapılır ve ameliyat sonrasında ulaşılacak görüntü önceden belirlenmiş olur.

Toplumun plastik cerrahi ile olan ilişkisi ve bu alana olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. Rekonstrüksiyon olarak tanımlandığımız vücudun yeniden onarılması yanında estetik cerrahi de büyük yer tutmaktadır. Plastik cerrahi kliniğine başvuran her hasta özeldir. Hastalar başvurduğu durum ile ilgili detaylı soru sormakta, doyurucu bilgi almak istemekte ve mümkünse tedavi sonrası görüntülerinin nasıl olacağını görmek istemektedir. Yakın zamana kadar basit simülasyon programları ile muhtemel sonuca yönelik çalışmalar yapılmaktaydı. Artık teknolojik gelişmelerin sağladığı imkanlar ile daha gerçekçi sonuçlar elde edilebiliyor. 3D simülasyon teknolojisi, 6 kamera ile ultra yüksek çözünürlükte görüntü sağlayan, içerdiği yazılım sayesinde 3 boyutlu analiz yapan ve simülasyon imkanı sağlayan sistemdir. 360 derece fotoğraf çekebilme özelliği sayesinde hastanın her pozisyondan değerlendirilmesini sağlar. İki boyutlu simülasyonlara göre daha gerçekçi olmakta, her hastanın kendine özgü farklılıklarının ortaya konmasında fayda sağlamaktadır. Yüz, göğüs ve vücut görüntülerini ultra yüksek çözünürlüklü 3D olarak yakalayan sistem sayesinde hastalarımıza yapılacak estetik işlemlerin heyecan verici olasılıkları hasta ile birlikte değerlendirilmiş olur.

ÖLÇÜMLER BİLİMSEL VERİLERE DAYALI
Sadece 3D teknolojisi ile mümkün olan otomatik ölçümler hastanın mevcut durumunu daha iyi anlamaya olanak sağlar. Teknolojinin sağladığı yazılım ile bilimsel verilere dayanarak sağlanan ölçümler yol gösterici olur. Burun estetiği isteyen bir hastanın burnu ile ilgili ya da meme büyütme-dikleştirme isteyen hastanın mevcut durumu ile ilgili detaylı veriler sorunu daha iyi değerlendirmeyi sağlar. 3D simülasyon teknolojisi, yüze ve gövdeye uygulanan plastik cerrahi ameliyatlarında kliniğimizde oldukça sık uygulanmaktadır. Yüzde uygulanan burun estetiği, çene estetiği, botoks, dolgu enjeksiyonları gibi bir çok uygulamada yardımcı olmaktadır. Örneğin burun estetiği veya yağ-dolgu enjeksiyonu uygulamalarında hastanın tedavi sonrası ile ilgili simülasyon yapılabilmekte ve kişinin daha doğru karar alması sağlanmaktadır. Sistemin sağladığı 3 boyutlu analiz ile sorun daha doğru ortaya konmakta ve 3 boyutlu görüntü üzerinden daha güvenilir bir yol izlenmektedir. 3D simülasyon teknolojisi ile, sadece soruna odaklanmaktan çok, yüze genel yaklaşımın benimsendiği ve profiloplasti olarak adlandırılan bakış açısına derinlik kazandırmaktadır. Orta yaşlı birinde profiloplasti uygulamasında buruna yapılacak operasyondan, çene ve şakak bölgesine yapılacak uygulamalara, kırışıklıklar için uygulanabilecek botoks uygulamasından kaşlara yapılacak müdahalelere kadar sorun 3 boyutlu irdelenerek daha güvenilir yaklaşım sağlanmış olur. 

3 BOYUTLU MODELLER ÜRETİLİYOR
Üç boyutlu görüntüleme sistemi, aynı zamanda meme küçültme, meme dikleştirme-büyütme ameliyatlarında da uygulanmaktadır. Meme küçültme ve dikleştirme operayonlarında elde edilen ölçümlere dikkat edilerek, operasyon tekniğini seçerek sonuca yönelik muhtemel simülasyonlar yapılabilmektedir. Meme büyütme operasyonlarında hastanın istek ve beklentisi dikkate alınarak yumuşak doku modelleme teknolojisi ile seçilen implantın şekil, boyut ve yerleşimine göre 3 boyutlu modeller üretilmektedir. İmplant şekli, ebatı hatta markasının değişik kombinasyonlarda kullanımı ile hastahekim arasında daha iyi bir iletişim sağlanır. Elde edilen yüksek çözünürlükte 3 boyutlu simülasyonlar, yapılacak operasyon ne olursa olsun her uygulamada daha doğru yol izlenmesini sağlamaktadır. Ameliyat öncesi görüntüler ile çalışma sonucu elde edilen simülasyon; 3 boyutlu olarak üst üste çakıştırılarak da değerlendirilir. Tüm çalışmalar hasta beklentilerinin ve sonuçlarının daha uyumlu olmasına yardımcı olmaktadır.  


DAHA EMİN KARARLAR
Plastik ve estetik cerrahide yüz ve göğüs bölgesine uygulanan cerrahi işlemlerdeki 3D simülasyon teknolojisinin rolü yanında vücut kontür düzeltilmesi için uygulanan ‘liposuction-yağ alma’ işleminde de kullanılmaktadır. Diyet ve egzersize rağmen giderilemeyen, hastanın estetik vücut algısında bozukluğa yol açan durumlarda bölgedeki yağın alınmasını sağlayan liposuction işleminde de başvurulur. Operasyon öncesi süreçte bel, sırt, bacak gibi deformite olan bölgelerin daha iyi analizine ve operasyon sonrası düzeltilen deformitenin ve incelmenin 3 boyutlu olarak değerlendirilmesine olanak tanır.