Sitede Ara

Yaz aylarında sıcaklıklar arttıkça özellikle hamileler ısıdan daha çok etkileniyor. Gebelik haftaları ilerledikçe kilo artışı, vücut ısısı yüksekliği, ödem artarken akciğer kapasitesi azalıyor ve gebeler için sıcaktan korunmak daha da önemli oluyor. Anne adayları yazın dışarı çıkarken ince, açık renk giysiler tercih etmelidir. Mümkünse öğlen vakitleri sabah (11:00’dan sonra ve akşam üstü 16:00’dan önce) güneşten korunmalıdırlar. Yüksek faktörlü, kendi cilt tiplerine uygun koruyucu kremler şapkalardan destek alabilirler.

Vücudun sıvı ihtiyacı artacağından günde en az 10 bardak (2-2,5 lt) su tüketmeleri önerilir. Çok sıcak günlerde veya egzersiz yaparken bu ihtiyaç 15 bardak (3 lt) ye kadar çıkmaktadır. Böylece gebeliğin ilk aylarında sık karşılaşılan hipotansiyon önlenmiş olur. Beslenmede sıvının yanında az yağlı ve az tuzlu yiyecekler önerilir. Yazın rahatlıkla bulabileceğimiz taze sebze meyve en ideal besinlerdir. Protein desteği için et, süt, yoğurt unutulmamalıdır. Sık sık ve az az yemek gebelikte mide şikayetlerini azaltır.

Egzersiz için en ideali yüzmedir, ama imkanı olmayanlar için günün erken saatlerinde yapılacak hafif tempolu yürüyüşler olabilir. Sıcakta terlemeyle beraber nemli kalan bölgelerde enfeksiyonlarda artış olabilir. Sık olarak ılık duş almak, iyi kurulanmak gerekmektedir. Şikayet (idrar yanması, vajinal akıntı) oluştuğunda erken doktora başvurmak önemlidir. Yolculuk ve tatil için, doğuma yakın haftalarda uzun yolculuklar tavsiye edilmez. Yapılan araba seyahatlerinde mümkünse arka koltukta uzun oturuş pozisyonunda, bacakları yerden kaldırarak yolculuk edilmesi uygundur, mümkün olmuyorsa seyahat esnasında 2 saatte bir mola vererek ve kısa yürüyüş yaparak bacaklarda oluşabilecek ödemi azaltılabilir.

Yolculuk esnasında bacak germe egzersizleri yapılabilir. Temizliğinden emin olduğumuz havuz ve denize, güneşin dik gelmediği saatlerde rahatlıkla girilebilinir. Yüzmek ve duş almak gebeliğin son aylarında oluşan gece uykusuzluğuna da iyi gelecektir. Hamileler cilt lekelenmelerine yatkındırlar, hamilelikle oluşan ‘kloazma’ adı verilen gebelik maskesi kozmetik bir sorun yaratabilir. Güneş de bu lekeleri arttırır, uzun süren korunmasız güneş banyoları ve solaryum önerilmez.