Sitede Ara

El bileğinden avuç içi ve parmak içlerine doğru yayılan ağrı ve uyuşukluğunuz varsa median sinirin el bileği seviyesinde sıkıştığı akla gelmelidir. Böyle hastalar özellikle gece uykudan en fazla işaret ve orta parmak uçlarına yayılan ağrı, uyuşukluk, karıncalanma şikayetleri ile uyanan kimselerdir. Hasta ağrının geçmesi için elini kuvvetlice sallama ihtiyacı duyar. Bu ağrı zamanla günlük işlerde de kendini gösterir. Özellikle ince işler yapılırken daha fazladır. Bir süre sonra ağrıya elde beceriksizlik eklenir. Eğer hastalık ihmal edilirse elde kuvvet kaybı ve hastalarda atrofi (incelme), kalıcı duyu kayıpları ile hastalık ilerler.

Karpal Tunel Sendromu Nasıl Olur?

Median sinir bileğinde kemik ve el bileği transvers karpal ligament dediğimiz bir zardan oluşan tunelden geçerek avuç içine girer. Baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağın yarısının duyusunu; el kaslarının hareketini sağlar. Sinirin kanal içinde sıkışması yukarıdaki şikayetlere sebep olur.

Karpal Tunel Sendromunun Sebepleri

En sık el bileği zarında kalınlaşma El bileği kırıklarında yanlış kaynama El bileği kanalındaki tümeral kitleler Gebelik, ilk bulguları gebelik ile başlayan hastalarda gebeliğin bitmesi ile bulgular genellikle geriler. Karpal tunel sendromunun teşhisi Hastanın şikayetleri ve muayenesi genellikle tanı koydurucudur. Muayene sırasında el bileğine bir takım pozisyonlar verilerek yapılan testlerde ağrı artar. EMG denilen sinirin elektrik akım ölçüleri yüzde 95 oranında tanı koydurucudur.

Karpal Tunel Sendromunun Tedavisi

Karpal tunel sendromunun kesin tedavisi cerrahidir. Ameliyat sinir sıkışıklığını ortadan kaldırıp sinirin rahatlamasını sağlar. Operasyon yalnızca kolun uyuşturulması ile yapılır ve hasta aynı gün taburcu edilir. Bunun dışında birtakım ilaçlar, istirahat alçıları, sinir etrafına yapılan iğneler ve fizik tedavi geçici rahatlık sağlar ama kesin çözüm değildir.